י"ג אלול: הילולת הבן איש חי

במקומות רבים מציינים היום את הילולת הבן איש חי. גדול חכמי עיראק בדורות האחרונים שהנהיג את הפסיקה ההלכתית על פי הקבלה.

ערוץ 7 , י"ג באלול תשס"ט

בן איש חי
בן איש חי

במקומות רבים מציינים היום (רביעי) את יום פטירתו של הבן איש חי שהשנה מלאו מאה שנים לפטירתו, בדברים לזיכרו ובהדלקת נר נשמה. הרב יוסף חיים מבגדד הידוע בכינויו 'הבן איש חי' נחשב לאחד מגדולי חכמי ישראל בדורות האחרונים וראש לחכמי עיראק. הוא מפורסם בשם 'בן איש חי' על שם ספרו. היה מגדולי המקובלים בדורו, והנהיג הנהגות רבות על פי הקבלה שהתפשטו בקרב המוני בית ישראל.

כיום ישנם רבים הנוהגים כמנהגיו, ובכללם הפוסק הראשון לציון הרב מרדכי אליהו שליט"א, שפוסק על פי הוראותיו. מסורת הפסיקה של 'הבן איש חי' היא על פי הקבלה.

הבן איש חי כתב יותר מ-80 ספרים. והיה דורש דרשות רבות להלהיב את העם לאהבת התורה ויראת ה'. בתוך דרשותיו היה מכניס דברי הלכה ללמד את העם את הדרך אשר ילכו בה ואת המעשה אשר יעשון.

הרב שמואל אליהו סיפר בזמנו כי משפחת בבא סאלי ומשפחת אבו חצירא לדורותיה נהגו על פי הבן איש חי. הקהילה שהנהיג בבגדד הייתה קהילה מגובשת בזכות הנהגתו וכמעט כולה עלתה לארץ ישראל.  

באשדוד תתקיים היום בשכונה י"א בשעה 18:30 סעודת הילולא לזיכרו של הבן איש חי בהשתתפות המקובל הרב מרדכי שיינברגר תלמידו של 'בעל הסולם'. במהלך ההילולא הוא ישא דברים ויסביר את שיטת הקבלה של הבן איש חי.