פצועים בירידת קרונות רכבת מהפסים

מספר קרונות רכבת ירדו מהפסים ליד כפר מנחם. כוחות חילוץ והצלה פועלים במקום. לפי שעה ידוע על שלושה פצועים קל ובינוני ונפגעי חרדה

משה פריאל , כ' באלול תשס"ט

רכבת ישראל
רכבת ישראל
פלאש 90

שלושה קרונות רכבת סטו בצהריים (יום ד') מהפסים סמוך לקיבוץ כפר מנחם שבשפלה הדרומית, בין גדרה לקריית גת, ונטו על צדם. לפי שעה ידוע על פצוע אחד באורח בינוני, שני פצועים במצב קל ומספר נפגעי חרדה שבמקום.

בשלב הראשון עד הגעת כוחות החילוץ נלכדו מספר נוסעים באחד הקרונות שנותר סגור, אולם הם לא נפגעו פגיעות גוף כלשהן. בכירי הרכבת הגיעו למקום כדי לעמוד מקרוב על האירועים ועל חילוץ הנפגעים והטיפול בהם. אנשי הרכבת סירבו להגיב ואומרים שקיבלו הנחייה שלא להעביר אינפורמציה, גם לא בנושא אי העברת המידע לנוסעי הרכבת הבאה.

ציבור הנוסעים בתחנות מרכז וצפון לא ידעו על האירוע שכן לא נמסר להם מידע על כך ולכן עלו על הרכבת שיצאה מבאר שבע לכיוון חיפה. כעבור דקות אחדות מהרגע בו יצאה הרכבת מהתחנה נמסר לנוסעים מידע אודות התאונה והובהר להם שהמסלול בדרך לחיפה ישונה ויעבור דרך אשקלון.

מינה, תושבת חיפה, שחזרה מאירוח אצל בני משפחתה ומצויה ברכבת אומרת: "הגיעה העת לשפר באופן משמעותי את שירותי הרכבת. עד כה הרכבת איכזבה וזה משבש את החיים". יוסי פרידמן, העושה דרכו לנתב"ג מסר: "אני בספק אם אגיע למועד הטיסה בזמן. היו לי תכניות שבזמן הפנוי ארכוש בדיוטי פרי. התכניות התנפצו בבת אחב". שגיא, סטודנט באוניברסיטת בן גוריון, הוסיף: "לא יצא לי פעם אחת שהגעתי בזמן. בכל פעם תקלה אחרת. פעם מפגש רכבות ופעם אירוע אחר. לדעתי צריך להפריט בדחיפות את רכבת ישראל. זו שערוריה".

גם ברכבת זו ישנם נוסעים הבטוחים שיפספסו את יעדם, ביניהם נוסעים שאמורים להגיע לנתב"ג, נוסעים שקבעו פגישות עבודה בתל אביב וכאלה שאמורים להגיע עד קריית שמונה וקבעו מפגשים שונים אחר הצהרים.

רס"פ יהודה יאמין הגיע למקום בראש צוות כיבוי מתחנת קריית מלאכי. הוא מספר: "הגענו למקום האירוע באזור כפר מנחם. גילינו רכבת של ארבעה קרונות שעליה 350 נוסעים. שני הקרונות המרכזיים סטו מסיבה בלתי ברורה מהמסילה. כתוצאה מכך נאלצנו לפרוץ את הדלתות מאחר והן קיבלו עיוות. צוותי הכיבוי ניתקו מקורות אנרגיה חיוניים והחלו לפנות את הנפגעים, שלושה מהם נפגעו באורח קל עד בינוני. כמה עשרות נפגעו פגיעות חרדה".

הנוסעים פונו ורוכזו מחוץ לרכבת וממתינים בשעה זו לרכבת שתגיע מאזור המרכז כדי לאסוף אותם.