ממציא הסגווי מתגייס לפתרון מצוקת המים

ממציא הסגווי מפתח בימים אלה רכב מיוחד, 'רוגטקה' שמו, הצורך מעט חשמל ונועד לטיהור מים במקומות מרוחקים.

ציפי בלום , כ"ה באלול תשס"ט

טיהור מרחוק
טיהור מרחוק
פלאש 90

אם נקשיב לממציא דין קיימן, הבעיה הבריאותית הגדולה ביותר בעולם כיום היא אינה מחלת האיידס, ההשמנה או התזונה הלקויה, אלא דווקא המחסור במים.

מים הם המחצב הטבעי המצוי בשפע הגדול ביותר על פני כדור הארץ, אך רק פחות מאחוז אחד מכל המים ההלו טובים לשתיה, כך על פי ארגון הבריאות העולמי. מחסור במים נקיים או נגישים גורם לבעיות גדולות בקהילות של הארצות המתפתחות.

"עוד בזמן שלי ושלכם נראה איך המים הופכים למוצר צריכה בעל ערך ואף קדוש", אמר קיימן.

אילו מילים מפחידות מהאיש שהמציא את הקטנוע האישי ממונע- הסגווי, והזרוע התותבת. הממציא המהיר, וציוותו ממעבדות המחקר DEKA שבמנצ'סטר, ניו המפשייר, אינם יושבים ומחכים שטיפת המים האחרונה תתייבש. הם התחילו לעבוד על המצאה שיכולה, על פיהם, להפוך 97% מהמים שאינם ראויים לשתייה כיום לראויים לשתייה ולהכניסם לברז. כך מדווחת רשת cnn.

ההמצאה החדשה נקראת "רוגטקה", ומדובר על מכונה ניידת, הצורכת מעט חשמל. מטרת המכשיר החדש הוא לטהר מים בכפרים מרוחקים בהם לא ניתן לרכוש בקבוקי מים מינראליים.

"אנחנו מאמינים כי העולם צריך עוד רוגטקה על מנת להילחם בגוליית שהוא בעיית המים", הסביר קיימן את השם שנבחר להמצאה החדשה. "החלטנו לבנות מכשיר קטן ולתת אותו ל"דווידים" הקטנים".

אולי כבר שמעתם על הרוגטקה החדשה, עליה עובד קיימן כבר למעלה מעשור. במשך הזמן הזה הוא הצליח להפוך מים מלוכלכים מן הנהר, מי אוקיינוס, ואפילו מי ביוב למים המיועדים לשתייה. קיימן טוען כי המכשיר שלו יכול להפוך כל מה שנראה רטוב, או שיש בו מים, ל"חומר החיים".

הקסם שעומד מאחורי הרוגטקה הוא מערכת צינורות העומדת בין שני מיכלים. מיכל אחד מחזיק את המים המזוהמים, והשני אמור להכיל את המים המיועדים לשתייה. מערכת הצינורות מרתיחה, מחטאת ומאדה את המקור המזוהם, ומעבירה אך ורק מים נקיים לצד השני. והכול בפחות חשמל מאשר לוקח להפעיל מייבש שיער.

בקיץ 2006, קיימן סיפק שתי מערכות כאילו לקהילה בהונדורס, שם הם השתמשו במערכת במשך חודש. קיימן מסר כי הכול פעל כשורה.

אבל, כל אליה וקוץ בה. קיימן טוען כי כל מכשיר של רוגטקה עולה לו כמה מאות אלפי דולרים לבנות. הוא מנסה לצרף שותפים עסקיים שיפיצו את המכשיר מסביב לעולם. הוא אמר שכבר כיום המכשיר נמצא בשלבי תכנון הנדסיים שונים על מנת לנסות ולהוזיל את עלויות הייצור שלו. הוא אמר שהיעד שלו הוא הורדת המחיר לכ-2,000$ למכשיר.

על פי הנתונים של קיימן, כל מכשיר מסוגל לספק כ- 1000 ליטר מים ליום. כמות המספיקה לכ-100 אנשים.