חילול שבת בתיקון קרונות הרכבת

עובד מוסך הרכבת מעיד: קרונות הרכבת שירדו מהפסים תוקנו תוך חילול שבת. הרכבת: לא נעשתה עבודה בשבת מעבר לאישור השנתי שהתקבל.

שמעון כהן , כ"ה באלול תשס"ט | עודכן: 14:15

רכבת ישראל
רכבת ישראל
פלאש 90

בשבוע שעבר ירדו מהפסים כזכור קרונות רכבת סמוך לכפר מנחם באירוע שהסתיים בשלושה פצועים באורח קל ובינוני ובמספר פגועי חרדה. האירוע הסתיים לכאורה עם פינוי הפצועים לטיפול רפואי, הנוסעים הבריאים להמשך נסיעה עד ליעדם המקורי והקרונות למוסך. עם זאת דיווח שהגיע לערוץ 7 מעלה שהפרשה אמנם עברה אל מאחורי הקלעים הציבוריים, אך ספק אם הפרשה אכן הסתיימה.
 
דוד (שם בדוי), עובד במוסכי הרכבת בחיפה שביקש לשמור על עילום שמו מחשש להמשך עבודתו במקום, מדווח שתיקון קרונות הרכבת בוצע בעיצומה של השבת במרתון עבודה של משמרות זו אחר זו.
 
דוד מדווח על התיקון הבעייתי תוך שהוא מציין שהוא עצמו אינו אדם דתי אך כבן למשפחה מסורתית הוא יודע שלשומרי מצוות רבים חשוב שלא לעשות שימוש בכלי שבוצע בו חילול שבת, והוא מספר: "הקרונות תוקנו במהלך השבת במוסך הקטרים בחיפה. עבדנו שם במשמרות רצופות כל השישי שבת. פירקנו גלגלים וביצענו עבודות תחזוקה שונות כמו החלפה של המקבילה של רכבת ל"שאסי" ברכב. ההנהלה דאגה לנו לקייטרינג שהביא חמישים מנות לכל משמרת. בכל משמרת עבדו כשלושים איש".
 
דוד מוסיף ומספר שוועד העובדים פנה למנכ"ל ותהה אם התקבל אישור לעבודה החריגה בשבת. לדבריו המנכ"ל אמר להם שאכן התקבל אישור, אך בירור שנעשה במשרד העבודה והרווחה העלה שלא התקבל אישור כזה.
 
ממשיך דוד ומספר על העבודות: "לא רק שתיקנו את הקרונות אלא שכדי לבדוק אותם בוצעו בהם נסיעות הלוך ושוב במוסך. זה היה בשבת בשעה שתיים בצהרים כשרכבת מספר 28 נסעה, והיא לא הייתה היחידה".
 
פנינו לדוברות רכבת ישראל ואכן איש שם לא הכחיש את עצם קיומם של העבודות אלא שנקבע שמדובר בעבודות שנעשו במסגרת היתר שנתי קבוע שקיבלה החברה לביצוע עבודות תחזוקה, ביטחון ובטיחות. כך עולה מלשון תגובת החברה, על אף שזו נפתחת בקביעה הקטגורית ולפיה "במהלך השבת האחרונה לא נעשו כל עבודות במוסכי החברה".
 
ההודעה המלאה אומרת ש"במהלך השבת האחרונה לא נעשו כל עבודות במוסכי החברה, למעט העבודות השוטפות המאושרות במסגרת היתר שנתי קבוע שניתן לחברה על ידי משרד התמ"ת -  מנהל ההסדרה והאכיפה, מתוקף העבודות הנדרשות בחברה לתחזוקה שוטפת , ביטחון ובטיחות הנוסעים".
 
לא בטוח שהתגובה הזו תרצה ותרגיע את הנוסעים שומרי המצוות. את דוד זה לא הרגיע.