אובמה מחפש נוסחה חדשה למו"מ

בממשל האמריקני רווחת התחושה שהדרישות מהערבים לנורמליזציה ומישראל להקפאת ההתנחלויות היו קפיצה גדולה מדי עבור הצדדים.

דלית הלוי , ה' בתשרי תש"ע

מחפש דרך חדשה. אובמה עם עבאס ונתניהו
מחפש דרך חדשה. אובמה עם עבאס ונתניהו
הפסגה שנערכה אמש (22 בספטמבר 2009) בין הנשיא האמריקני ברק אובמה, רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נתפסת בעיני הממשל כהצלחה חלקית בלבד של המהלך המדיני בחודשים האחרונים. גורם אמריקני בכיר אמר לעיתון "אל-שרק אל-אווסט" (23 בספטמבר), כי "מה שאנו זקוקים לו הוא החזרת הבסיס להזנקת תהליך השלום... קיים ויכוח כיצד ניתן לנוע קדימה מהנקודה הזו. הנשיא אובמה ידון עם גורמים ערבים וישראלים בעניין זה בתקופה הקרובה. מתקיים דיון סביב העקרונות אשר ניתן על בסיסם לחדש את המו"מ".

גורמים הבקיאים בנושא ציינו, כי המו"מ יתחדש במסגרת "תפיסה כוללת שתחל במו"מ בנוגע להסדר הקבע בסוגיות כגון ירושלים, הפליטים לצד עם מו"מ לבניית אמון שיכלול צעדים של שני הצדדים שיבטיחו שחרור אסירים והפסקת ההתקפות והקפאת בניית ההתנחלויות בגדה". לדברי גורם אמריקני בכיר מימי ממשל קלינטון והמחובר לממשל הנוכחי, הצוות של אובמה סבור שיש סל גדול של הצעות שגובשו בנוגע לשלום וכל אחת מהן יכולה להביא לכינונו של שלום, אך הן נותרו בוסר שכן בראיית אובמה שני הצדדים לא נקטו צעדים שביטאו נכונות לשלום. הוא ציין עוד, כי הממשל מבין כי דרישתו לצעדי נורמליזציה מצד מדינות ערב והפסקת הבנייה בהתנחלויות היו בגדר קפיצה גדולה מדי עבור שני הצדדים.

השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל מנסה כעת במגעיו עם הפלסטינים והישראלים להביא להסכמה על מועד לחידוש המו"מ. ממשל אובמה, ציין הבכיר האמריקני, גורס שתהליך השלום זקוק לדרך חדשה ויתכן שהפתרון יהיה ביצירת זיקה בין ההתנחלויות והנורמליזציה ללוח זמנים במסגרת תהליך השלום ובמסגרת זו ייקבע שהנורמליזציה תתבצע כשנה וחצי לאחר תחילת המו"מ. מכל מקום, לדבריו, אין הממשל רואה בתוצאות המגעים המדיניים כישלון, אך קיימת אצלו הכרה שהכניסה לתהליך המדיני זקוקה לשינוי.

עצרת האו"ם בניו יורק, שליח ערוץ 7 מדווח: