האם יסגרו המכללות למשפט?

ד"ר חיים משגב מתנגד לקריאת יו"ר לשכת עורכי הדין לצמצום מספר המכללות למשפט, ואומר כי לפני הקמתן רק יחידי סגולה יכלו ללמוד משפט.

בני טוקר , ג' בחשון תש"ע

בית משפט השלום
בית משפט השלום
     

עשרות סטודנטים למשפטים הפגינו במכללה למינהל בראשון לציון כנגד יושב-ראש לשכת עורכי-הדין, יורי גיא-רון. הסטודנטים מחו על כוונתו של גיא-רון להאריך את משך ההתמחות במשפטים ולצמצם את מספר העובדים בענף.

בנוסף, הם מתחו ביקורת על התבטאויותיו בעניין העדפת תלמידי האוניברסיטאות על פני בוגרי המכללות, וקריאתו לצמצם את מספר המכללות.

ד"ר חיים משגב מרצה למשפט במכללה האקדמית נתניה התייחס בראיון לערוץ 7 לקריאה לצמצם את מספר המכללות ואמר כי גישתו של יו"ר הלשכה לא מקובלת על רוב עורכי הדין, "אני הייתי זה שבראשית שנות התשעים כחבר הלשכה תמכתי בהקמת המכללות למשפט ואפילו שילמתי על הצעד הזה מחיר פוליטי כבד. עשו נגדי תעמולה קשה, אבל לא וויתרתי. חשבתי שהמאבק צודק, כי עד הקמת המכללות היה מצב אבסורדי, שרק יחידי סגולה יכלו ללמוד משפטים. תנאי הקבלה היו קשים מאוד, זו הייתה קבוצה סגורה של יחידי סגולה שהתקבלו למשפטים, באוניברסיטה בדרך כלל אלה היו בנים של... מי שהיה לו כסף נסע להונגריה לרומניה או לאנגליה ללמוד שם משפטים. זה היה מין מסלול עוקף, ואני חשבתי אז שציבורית אנחנו  צריכים לאפשר לכל מי שבאמת רוצה ללמוד משפטים - ללמוד כאן בארץ.

לדבריו העובדה שיש היום בארץ כל כך הרבה עורכי דין וסטודנטים למשפטים זו ברכה גדולה, "כשיש לאדם השכלה משפטית זה טוב ובריא ויכול לשרת אותו במקצועות רבים, כשיש יותר עורכי דין התחרות גדולה וזה מוזיל את התעריפים בשרות, בלי לפגוע בטובים. הניסיון לסגור מכללות סותר את חוק האדם וחירותו. לצערי לראש הלשכה יש כל מיני רעיונות, הוא רוצה להחזיר אותנו לימים אפלים. זה כמו אנשים שנמצאים על האוטובוס ורוצים שהנהג לא יפתח את הדלתות כדי שהם יישארו לבד על האוטובוס. אני שמח שיש הרבה מכללות ובסוף כולם צריכים לעבור את אותה בחינה של לשכת עורכי הדין ולעשות סטאז', כך שמבחינתי אין הבדל בין סטודנט למשפטים באוניברסיטה או במכללה".