"מאגר מידע ביומטרי - סכנה לדמוקרטיה"

איגוד האינטרנט סבור כי מאגר מידע ביומטרי של כלל התושבים בישראל יהווה סכנה משמעותית לדמוקרטיה, לפרטיות אזרחיה ולביטחונם.

בן שאול , כ"ח בחשון תש"ע

טביעות אצבע.
טביעות אצבע.

איגוד האינטרנט הישראלי פנה במכתב גלוי לחברי הכנסת בקריאה "לפעול באחריות ולעצור את תהליך אישורה של הצעת החוק 'הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע' במתכונתה הנוכחית" – מתכונת הכוללת גם את הקמתו של מאגר מידע ביומטרי על כלל תושבי המדינה.

לדברי האיגוד, נזקו הצפוי של המאגר המוצע עצום והוא מהווה סכנה משמעותית לדמוקרטיה במדינת ישראל, לפרטיות אזרחיה ולביטחונם. הצעת החוק מתוכננת להיות מובאת ביום שני הקרוב לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

מאגר המידע המתוכנן יכיל את מתאר פניהם וטביעות אצבעותיהם של כל אזרחי המדינה. באיגוד אומרים כי "עם כל ההבטחות התיאורטיות בהצעת החוק, ההיסטוריה הישראלית עגומה בנושא שמירה על מאגרי מידע, בייחוד ממשלתיים. דליפה כלשהי מהמאגר תקל על גורמים החפצים בכך לבצע גניבת זהות; תאפשר הפללה של אדם שקשה מאד, אם ניתן בכלל, להפריכה, ע"י שימוש באלמנטים הביומטריים שלו הנמצאים במאגר; ותאפשר מעקב וזיהוי, בארץ ובחו"ל, של גורמים עויינים אחרי אזרחי ישראל. הנזק הנגרם מדליפה כזו אינו הפיך. כל זאת, עוד לפני הדיון על הפגיעה הקשה שיוצר מאגר כזה בפרטיות אזרחי המדינה ובדמוקרטיה".

"בהצעת החוק", אומר האיגוד, "יש אמנם אלמנטים רבים החשובים מאד לקידום איכות התיעוד של מדינת ישראל (דרכונים, תעודות זיהוי) ומניעת זיופים, אך מאגר המידע הביומטרי שהוסף אליה מיותר לחלוטין. זיהוי ביומטרי, ומניעת זיוף תעודות, אינם דורשים מאגר ביומטרי. לעומת זאת, הנזק הצפוי מהקמת המאגר גדול מאד".

האיגוד מציין כי אם תעבור הצעת החוק בצורתה הנוכחית בקריאה שלישית, תהיה מדינת ישראל המדינה הראשונה מבין המדינות הדמוקרטיות היוצרת מאגר מידע ביומטרי של כלל אזרחיה. "אף מדינה דמוקרטית אחת לא יצרה מאגר כזה, ולא במקרה. יוזמי הצעת החוק מנסים לטשטש עובדה זו ע"י אמירות כלליות שונות", הם מציינים.הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il