יחימוביץ' נגד העבדות הישראלית בשבת

ח"כ יחימוביץ' תוקפת את נורמת העסקת עובדים בשבת בניגוד לחוק. לדאבונה לא צפוי שת"פ חרדי-חילוני-חברתי כי הכסף יענה את הכול...

שמעון כהן , כ"ט בחשון תש"ע

עבדות. יחימוביץ'
עבדות. יחימוביץ'
פלאש 90

להאזנה לראיון

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהעבודה תוקפת בחריפות את המפעלים העובדים בשבת ומביעה תמיכה במאבק החרדים נגד פעילות 'אינטל' בשבת בירושלים.

לדבריה המציאות הנוכחית בה מעדיף הציבור החילוני להותיר את זירת המאבק לחרדים אינה אלא 'מחדל', כלשונה. היא מספרת על כחצי מיליון איש הנאלצים לעבוד בשבת, בחלקם מבלי להעניק להם יום חפש חלופי. להערכתה גם נתון זה של חצי מיליון עובדים אינו סופי וקיימים עוד רבים שאינם כלולים בדו"חות משרד התמ"ת. עם זאת היא מדגישה שמדובר בגרף עולה שכן הדו"ח הקודם התייחס לארבע מאות אלף הנאלצים לעבוד בשבת.

באשר לשאלה אם קיים סיכוי לפעילות משותפת לארגונים חברתיים חילוניים יחד עם הציבור החרדי, כבמקרי הפגיעה בגוף האישה בפרסומות ועוד וכמקרה העבודה בשבת, אומרת יחימוביץ' כי לדאבונה הסיכוי לכך נמוך מאוד, והחברה החילונית מעדיפה להתנער מהמאבק ולתייג אותו כחרדי למרות שמדובר בעבירה על חוקי העבודה והמנוחה, חוקים חילוניים לכאורה.

בדבריה היא מזכירה את הבסיס המוסרי היהודי של 'זכור את יום השבת' כבסיס נאצל שנקבע בימים בהם העבדות היוותה נורמה חברתית, והנה קם עם שבו יהא מעמדו של אדם אשר יהא, הוא ראוי ליום של חופשה. עם זאת היא מזכירה כאמור את היות חוק המנוחה חוק חילוני שאמור היה להיכפות על הציבור, אך כלשונה "צר לי לבשר על כך אבל החרדים הפסיקו במלחמה הזו על הסטטוס קוו", זאת בהתחשב בנתוני העבודה בשבת, נתונים שכאמור מורים על החמרה גוברת והולכת של המצב.

ומה הסיכויים שמאבקה החברתי חילוני של יחימוביץ' נגד עבודה בשבת, אותה היא מגדירה כעבדות של ממש, ירים ראש? לטעמה אין לכך סיכוי רב שכן מדובר במאבק מול מנופים כלכליים אדירי כוח והשפעה. "יש כאן מניעים כלכליים, תאוות בצע, רצון של בעלי קניונים שלא לוותר על הרווח הכספי", היא אומרת ונזכרת בזעזוע במקרה חברת AMPM שהפעילה עובדים ביום כיפור, מעשה אותו היא תוקפת במילים חריפות במיוחד כמעשה מחפיר בו נרמס גם היום הקדוש למען אליל הכסף.