הרב רונצקי יסיים תפקידו בקיץ

שר הביטחון והרמטכ"ל החליטו לאחרונה שלא להאריך את כהונתו של הרב הצבאי הראשי, תא"ל אבי רונצקי. "כך עושים סיכול ממוקד".

עוזי ברוך , י"ב בטבת תש"ע

הרב רונצקי
הרב רונצקי
צילום: פלאש 90

שר הביטחון, אהוד ברק והרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, החליטו לאחרונה שלא להאריך את כהונתו של הרב הצבאי הראשי, תת אלוף הרב אבי רונצקי. גורמים צבאיים לא הופתעו מההחלטה מאחר ותקופה ארוכה מנסה הדרג הבכיר בצה"ל "להחביא" את הרב, למנוע ממנו להשתתף בפורומים שונים ולהביע את עמדתו בסוגיות העומדות על הפרק.

כך למשל לפני מספר שבועות אסר צה"ל על הרב להשתתף בכנס לציון שנה למבצע "עופרת יצוקה" שנערך בכנסת בהשתתפות קציני צבא במילואים, שרים, יו"ר הכנסת, חברי כנסת ורבנים. מארגני הכנס הביעו פליאה על התנהלותו של צה"ל בעניין, "האם מישהו מנסה לעצור את הרב הראשי הצבאי?", שאלו.

גם בפרשה האחרונה סביב ישיבת ההסדר בהר ברכה מנע צה"ל מהרב להתבטא ואסר עליו להתראיין בכלי התקשורת.

לערוץ 7 נודע כי הרמטכ"ל אשכנזי דווקא מעריך את פעילותו של הרב רונצקי אך לא עמד בלחצים מהדרגים השונים והצטרף להחלטה לסיים את תפקידו של הרב. קצין בכיר במילואים אמר לערוץ 7 כי מדובר בעוד החלטה שערורייתית המנסה לבוא חשבון עם הציבור הדתי לאומי. "הרמטכ"ל לשעבר דני חלוץ הביא את הרב רונצקי כי הכיר את מעלותיו וידע כי האיש הזה יוכל להחזיר את האימון לצה"ל לאחר גירוש היהודים. הרב רונצקי הוא בעל יושרה גדולה, שהביא למהפך ברבנות הצבאית - הוא לקח בני תורה ושילב אותם בגדודים, הוא ירד עם הלוחמים לשטח והכניס רוח יהודית בצה"ל. עשו לו סיכול ממוקד", אמר הקצין.

ההערכות הן כי הרב רונצקי הרגיז בעמדותיו גורמים בשמאל שהפעילו לחצים כבדים על הדרג המדיני והביטחוני לסיים את תפקידו. כך למשל אמר הרב בעבר כי "קיים איסור מדאורייתא לוותר על מילימטר מארץ ישראל","ההתנתקות מקורה בשבר רוחני עמוק", "כשיש התנגשות בין הקוד האתי של צה"ל להלכה - בודאי שיש לשמוע להלכה" וכן תמך בשעות שחייה נפרדות בבריכה בבית הספר לקצינים ובבית הספר למ"כים.

ארבעת המועמדים להחליפו הם סא"ל הרב איל קרים, ראש תחום ההלכה בצה"ל, אל"מ הרב שלמה פרץ, סגן הרב הצבאי והממונה על הכשרות ברבנות הצבאית, הרב סא"ל דוקי בן-ארצי טייס קרב והרב רפי פרץ, טייס בדרגת סגן-אלוף (מיל'), שהקים את המכינה הקדם-צבאית ביישוב עצמונה שנהרס במהלך תוכנית ההתנתקות. 

בחודש מרץ 2006 נבחר לתפקיד הרב הראשי לצה"ל, כמחליפו של הרב ישראל וייס.