ירדן: להחרים לישראל את מגילות ים המלח

ירדן פנתה לקנדה בבקשה להחרים את מגילות ים המלח המוצגות בטורונטו ולהחזיק אותן עד לברור הבעלות עליהן. הטענה: נלקחו משטח כבוש.

דלית הלוי , ט"ז בטבת תש"ע

מגילות ים המלח
מגילות ים המלח

מגילות ים המלח המוצגות בטורונטו מאז יוני 2009 עומדות פעם נוספת במוקד של פעילות דיפלומטית. העיתון גלוב אנד מייל מדווח (1 בינואר 2010), כי משרד החוץ הירדני זימן לפני כשבועיים את הממונה בשגרירות קנדה ברבת עמון אליו הועברה בקשה רשמית שאוטווה תתפוס את המגילות המצוגות במוזיאון הלאומי של אונטריו בטורונטו מטעם הרשות הלאומית לארכיאולוגיה של ישראל.

הירדנים, המסתמכים על אמנת האג מ-1954 העוסקת בשמירה על נכסי תרבות בעת של סכסוכים מזוינים, טוענים, כי המגילות נמצאו בשטחי 67' המוכרים כ"שטח כבוש" וישראל נהגה שלא כדין כאשר היא מחזיקה בהן ומעבירה אותן לתצוגות בחו"ל. גם הרשות הפלסטינית פנתה לפני מספר חודשים לקנדה בעניין זה. ראש הממשלה סלאם פיאד שלח מכתב לראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר וביקש את התערבות הממשלה הקנדית בנושא. העיתון הקנדי מציין, כי ירדן והפלסטינים אינם קובעים למי שייכות המגילות, אך דורשים להשאיר אותן תחת אחריות קנדה עד לברור סוגית הבעלות.

גורם רשמי במשרד החוץ הקנדי אישר את קבלת המסר מירדן וציין בתגובה לעיתון: " חילוקי דיעות בנוגע לבעלות על מגילות ים המלח צריכים להיות נידונים עם ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. לא יהיה נכון אם קנדה תתערב כצד שלישי בנושא".

מגילות ים המלח שהתגלו במערות קומראן שבמדבר יהודה ובאתרים נוספים באזור, בחפירות שנערכו במקום בין השנים 1947 - 1956. גילוי המגילות נחשב לאחד הממצאים הארכאולוגיים החשובים ביותר מאז ומעולם. בין היתר שופכות המגילות אור על חייהם של אנשי "כת היחד" או "כת מדבר יהודה", אחת הכתות היהודיות בתקופת בית שני, שרוב החוקרים מצביעים עליהם כאיסיים המוזכרים בכתבי יוסף בן מתתיהו.