ח"כ אמסלם: ביטול גיורים יגרור בעיות הלכתיות

ח"כ חיים אמסלם מש"ס מזהיר מפי ביטול גיורים שנעשו בתקופתו של הרב חיים דרוקמן העלול להוביל לבעיות הלכתיות, "יש לקרב את העולים".

בני טוקר , י"ט בטבת תש"ע

לחזור לערכים. הרב אמסלם
לחזור לערכים. הרב אמסלם
חזקי עזרא

לראיון עם ח"כ אמסלם

הרב ח"כ חיים אמסלם מש"ס, לשעבר רב הקהילה הספרדית בז'נבה מסר היום ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין ספר הלכתי שבו נקבע חד משמעית שאין לבטל גיורים שנעשו בתקופתו של הרב חיים דרוקמן.

בראיון לערוץ 7 מסביר ח"כ הרב אסמלם שהדיונים בועדת החוקה אודות הגיורים שנעשו בעבר גרמו לו, בעצתם של רבנים וגדולי תורה לתת פרסום לחוות הדעת ההלכתית בנושא, "בספר שמבטא את דעת רבותינו גדולי התורה עולה בברור שלא ניתן בדיעבד לבטל גיור שנעשה בבית דין כשר גם אם מתברר שהגר לא שמר בסופו של דבר על מצוות התורה".

לדבריו לא יעלה על הדעת לדון מחדש בגיורים שנעשו בתקופות שונות, "במסגרת ועדת חוקה עסקנו בחוות הדעת של היועץ המשפטי של בתי הדין הרבניים שתמך בביטול גיורים, זהו דבר לא מקובל והלכתי לרבנים שקבעו שאין לבטל את הגיורים, מדבר בפרט על הגיורים של הרב דרוקמן".

ח"כ אמסלם מזהיר כי ביטול גיורים עלול להעמיד אותנו בפני בעיות הלכתיות קשות, "נושא הגיורים הוא נושא רגיש מאוד, ברגע שאתה מבטל גירות של איש או אישה זה עלול להביא לבעיות קשות של ממזרות ועוד בעיות שה' ישמור מלעלות אותם על הדעת".

בספר שהוגש ליו"ר הכנסת קובע אמסלם כי צריך לקרב את העולים שהם משורש יהודי הגם שהם עצמם אינם יהודים, "כיום מתוך 30 אחוז עולים לא יהודים מעל 40 אחוז הם משורש יהודי, או מזרע ישראל, זאת אומרת כאלה שאבא שלהם או סבא שלהם היה יהודים הגם שהאמא היא גויה, ויש מצווה לקרבם ולא לדחות אותם, אסור להקשות עליהם את התהליך וכל שכן כשמדובר בכאלה שמוסרים את נפשם בשרות בצה"ל".