"הצנחת רבנים לצבא מחוץ למערכת פסולה"

יו"ר קרן להב, ארגון לחיזוק היהדות בצה"ל, אומר בראיון לערוץ 7 כי הבאת רבנים מחוץ למערכת הצבאית מעידה על חוסר אמון.

בני טוקר , י"ב בשבט תש"ע

ארכיון
ארכיון

סא"ל במיל' פיני איזק יו"ר קרן להב, ארגון לחיזוק היהדות בצה"ל אומר בראיון לערוץ 7 כי הצנחת רבנים ראשיים לצבא מחוץ למערכת היא תופעה קלוקלת, "כיום אין מעמד טוב לרבנות הצבאית והראיה היא שמצניחים אנשים מחוץ למערכת של הרבנות לתפקיד הרב הראשי זה מצביע על חוסר אמון".

לדבריו אדם שצומח בתוך המערכת מבין טוב יותר את הצרכים, "היום כל אחד חושב שהוא יודע, המסקנה מכל הליך הבחירה הוא שלא הרבנים קובעים אלא שר הביטחון והרמטכ"ל שממנים אנשים כרצונם. לא שואלים את היהדות הדתית, הרי כבר סוכם שהמועמד יבוא מהרבנות ופה החליטו בצבא את מי למנות ואז באו לקבל אישור מהרב הראשי, מה הם חשבו שהוא יביע התנגדות למועמד שהוא אמור לעבוד איתו בהמשך".

איזק סבור שהרב רונצקי פעל באופן חיובי אך גם טעה, "הוא רצה לשלב לוחמים בתפקידי רבנות, הוא הסתובב הרבה בשטח כמו שהרב גורן עשה בזמנו, אבל בתקופתו נוצרו שני מחנות ברבנות הצבאית, מחנה של הותיקים ומחנה של החדשים אלה שבאו מחוץ למערכת, מה שגרם לכך שאף אחד לא שם על ההוראות של השני ונוצרה אי לכידות".

הוא מספר כי בשל חוסר הלכידות ירדה גם כמות התלונות של חיילים דתיים, "בתקופה האחרונה ירדה כמות התלונות ולא כי נעשה יותר טוב, אלא כי החיילים התייאשו ולא ידעו למי לפנות, הזניחו את העורף לטובת יחידות השדה".

הוא מאשים את משרד הביטחון בחוסר עמידה בתנאים שקבעה ועדת הבדיקה שהוקמה בזמנו על ידי מצ"ח, "קבעו שצריך למנות רבנים בצבא רק כאלה עם נתונים של קצונה וכאלה שיש להם תעודות הסמכה לרבני ערים ועכשיו הרב רונצקי החליט שכל לוחם יכול להיות רב צבאי, הרב רונצקי עצמו לא יכול לחתום על תעודת נישואין אין לו תעודה אז מה ההיגיון למנות רבנים שלא יכולים לחתום על תעודות. בכל מקרה אני מודיע לכל המאזינים שאנחנו הוותיקים ניתן כתף לרב החדש ונסייע לו בכל".