הוקמה לשכת מסחר ישראל-קמבודיה

צחי זלצר, הנספח המסחרי של משרד התמ"ת בתאילנד וקמבודיה אומר בעקבות הקמת לשכת מסחר משותפת, כי מדובר בכר הזדמנויות פורה.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט בשבט תש"ע

לקחה, שילמה ותשלם?
לקחה, שילמה ותשלם?
ש. כהן. ערוץ 7

"קמבודיה מהווה קרקע פורה להזדמנויות עסקיות עבור חברות ישראליות רבות. ההזדמנויות לטכנולוגיות וידע ישראליים נובעים מהצרכים הרבים שיש למדינה המתפתחת בשילוב עם תכניות פיתוח חסרות תקדים במימון זר בתחומי התחבורה, תשתיות ותקשורת. כבר כיום מספר חברות נמצאות בשלבים שונים של מכרזים לאספקת תשתיות שונות במדינה" – כך אמר צחי זלצר, הנספח המסחרי של משרד התמ"ת בתאילנד וקמבודיה עם הקמת לשכת המסחר ישראל – קמבודיה בבירה פנום- פן.

עוד הוסיף זלצר כי "ההיסטוריה הסבוכה והכואבת של המדינה הובילה אותה לקיפאון תעשייתי וטכנולוגי. כיום, מדינות עם ידע וניסיון בתחומי התשתיות השונים ממלאות את החסר. היתרון של החברות הישראליות נובע מהידע המתקדם ביותר, הניסיון הרב ומהשם המצוין שיש לידע הישראלי בעולם".

יצויין כי לשכת המסחר ישראל - קמבודיה מורכבת מאנשי עסקים מקומיים בתחומים שונים וכן מאנשי עסקים ישראליים הפועלים באזור, ומטרתה לעבוד במקביל לנציגות הכלכלית של משרד התמ"ת בקמבודיה, כגוף מקשר בין חברות ישראליות לבין שותפים עסקיים פוטנציאליים בסקטורים שונים בקמבודיה.

זלצר מציין כי למרות השיפור במצב המדיני והכלכלי בשתים עשרה השנים האחרונות, האתגר בפיתוח הוא עצום. הממשלה הקמבודית מסתייעת בארגונים וולונטאריים, תרומות ותמיכה מהבנק העולמי ו- IMF. האתגר העיקרי העומד בפני הקמבודים בעשור הקרוב הינו עיצוב סביבה כלכלית שתאפשר יצירת סקטור פרטי ומקומות עבודה.

הייצוא לקמבודיה גדל בשנת 2009 ב97% - מ-631 אלף דולר בשנת 2008 ל1.25 מיליון דולר בשנת 2009. הסחר בין ישראל לקמבודיה נמצא בתחילת דרכו, אך הוא בעל פוטנציאל רב והוא מעורר עניין בקרב חברות ישראליות רבות.