"העיר הערבית מוקמת וכולם שותקים..."

בישוב עטרת מוטרדים מאוד מהקמתה של העיר הערבית בצמידות לישוב תוך סיכון ביטחוני חמור והתעלמות אנשי ציבור.

שמעון כהן , ח' באדר תש"ע

הבנייה בכפר וולג'ה
הבנייה בכפר וולג'ה
צילום: דב ברק

תושבי הישוב עטרת פותחים את חלונות בתיהם ומתמלאים בדאגה. העיר הפלשתינית רוואבי נבנית במרחק מאות מטרים מגדר ישובם והם לא מצליחים לקבל מענה לחששותיהם הביטחוניים והסביבתיים מהיום בו יכנסו לעיר הזו בין 25,000 ל-40,000 איש.

את חששות אלה ביטאו כמה מתושבי הישוב, כמו גם מישובים שכנים, בהודעות מיילים שהופנו לאנשי ציבור וגם לנו, מערכת ערוץ 7. אחד הפונים הוא מוטי הומינר, תושב עטרת שהציג את חששותיו במייל מודאג לעשרות חברי כנסת אך לא זכה למענה מניח את הדעת.

במכתבו לח"כים כתב הומינר:

שלום רב, הנדון: העיר הערבית החדשה רוואבי המוקמת ליד עטרת מול חלון ביתנו הולכת ומוקמת בימים אלה העיר הערבית רוואבי. המיקום שלה כ-1.5 ק"מ מזרחית ליישובנו, עטרת. אנו רואים את העבודות מחלון ביתנו. תוך 3 שבועות מאז תחילת העבודות גולח כל ראש ההר עליו ימוקמו הבתים. העבודה נעשית גם בלילות ובמשך 7 ימים בשבוע.

אין לנו כתושבי עטרת (שנחיה מול העיר שתאכלס כ- 25,000 תושבים) כל מידע מה בדיוק הולך לקרות. גם ראשי המועצה שלנו, מטה בנימין, לא העבירו אלינו כל מידע ואולי גם הם לא יודעים הרבה.

שאלותי: איך תתפקד העיר מבחינה אקולוגית? להיכן יזרום הביוב שלהם?איך נמשיך לנוע בכביש לכוון י-ם עם עוד 25,000 תושבים שינועו גם הם על אותו ציר? איך מקימים עיר ללא כל תשתית תחבורתית או לפחות הרחבת הכבישים הקיימים? האם מקדימים נעשה לנשמע? האם רק אחרי שהבתים יעמדו בשטח נשאל את כל השאלות הללו? היכן יטמינו את אשפת העיר החדשה? האם ימשיכו להקים אתרי הטמנה פיראטיים כמו שקורה היום? מהיכן יגיעו מי השתייה שלהם? האם ימשיכו לקדוח קידוחים פירטיים כפי שנעשה היום? לפי הפרסומים תוך שנה העיר אמורה להיות מאוכלסת. איך הבניה הערבית הממוסדת והמאושרת ע"י ממשלת ישראל מסתדרת עם ההקפאה בצד השני?

בקיצור אנחנו לא יודעים דבר וממש מודאגים מהעובדות המהירות המתגלות אל מול חלון ביתנו. אשמח אם ניתן יהיה ליזום ביקור במקום ולראות בדיוק במה המדובר.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הומינר שהציג את חששותיו וסיפר שהעלה אותן גם בפני ראשי המועצה האזורית ועד כה נמסר לו רק שהדברים עולים בדיונים מול הדרגים הגבוהים השונים, אך טרם קיבל מענה מרגיע.

"כתבתי לחברי הכנסת שחשוב שיגיעו למקום ויראו מה קורה כאן. אני לא יודע אם אפשר להגיע למקום ממש כי זה בשטח A, אבל לפחות שיגיעו אלינו לישוב ויראו מכאן את המקום. נראה לי שחברי כנסת ושרים פשוט לא יודעים מה נעשה כאן כי הכול מתנהל בשושו... צריך להבין, לא מדובר כאן בכפר. מדובר בעיר לכל דבר", הוא אומר ושב על ההתרעה הביטחונית לבד מזו הסביבתית כאשר "ואדי חראמיה שעובר מתחתינו כבר מלא בביוב שזורם ומחלחל למי תהום. אז לאן יעבור הביוב של עיר שלמה?", הוא שואל.

על הסיכון הביטחוני לומד הומינר מניסיונם של תושבי פסגות הסמוכה לאל בירה. "מהניסיון שלהם אנחנו רואים שאין שום בעיה במרחקים כאלה להרים נשק קצת יותר משמעותי מנשק קל ולירות עלינו. נצטרך לעמוד מאחורי חומות".