ניסיון פיגוע בכביש 443

מחבלים ירו מרכב חולף לעבר מוצב צה"ל הסמוך לכפר בית עור א-תחתא, הסמוך לכביש 443 באזור הישוב בית חורון. אין נפגעים.

עוזי ברוך , ט"ז באדר תש"ע

כביש 443
כביש 443
פלאש 90

מחבלים ירו כמה צרורות מרכב חולף לעבר מוצב צה"ל הסמוך לכפר בית עור א-תחתא, הסמוך לכביש 443 באזור הישוב בית חורון. לא היו נפגעים.

מדיווחים ראשונים מהמקום עולה, כי הרכב ובו המחבלים נמלט מהמקום. בסריקות שביצעו כוחות צה"ל נמצאו כמה מהקליעים.

בסוף חודש דצמבר אשתקד קבעו שופטי בג"ץ כי כביש 443 ייפתח לתנועת פלסטינים. הפלסטינים שיוצגו על ידי האגודה לזכויות האזרח, ביקשו להסיר מחסומים שמונעים מהם את הגישה לכביש. הכביש נסגר לתנועת פלסטינים בעקבות שורה של פיגועי ירי נגד מכוניות של ישראלים במהלך האינתיפאדה השנייה.

"בהטלת מגבלות אלה, הופך כביש 443 – הלכה למעשה – לכביש המיועד לתנועת כלי רכב ישראליים בלבד, אשר החלק הארי שלהם עושה את דרכו מן השפלה לירושלים ובחזרה, קרי – לצורך תנועה 'פנימית' ישראלית", כתב השופט עוזי פוגלמן בפסק הדין.
 
נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ציינה אז "למרות ההבנה לצורך הביטחוני, מעורר השימוש באמצעים ביטחוניים מעין אלה, היוצרים הפרדה מוחלטת בין אוכלוסיות שונות בשימוש בכבישים ומונעים מקבוצת אוכלוסיה שלמה את השימוש בכביש, תחושה של חוסר שוויון ואף אסוציאציה של מניעים פסולים".

השופט אדמונד לוי נותר בדעת מיעוט, כשסבר שסגירת כביש 443 לתנועת פלסטינים הייתה בסמכות הצבא והייתה מידתית בימים של איום טרור. בדבריו ציין לוי את שמותיהם של הישראלים שקיפחו את חייהם בפיגועים, בהם שלושת בני משפחת בן-שלום סוורי, שקליעי מחבלים פגעו בהם בתחנת הדלק ליד בית חורון באוגוסט 2001.