'עיכוב ההכרה באוניברסיטת אריאל - פוליטי'

יו"ר ועדת החינוך: ההכרה במרכז האוניברסיטאי אריאל נעשתה על פי כל הנהלים. עיכוב ההכרה בידי ברק היה פוליטי.

שמעון כהן , י"ז באדר תש"ע

"הקמתה של כל אוניברסיטה בארץ הייתה כרוכה בהתנגדות נחרצת של האוניברסיטאות הקיימות, ומבחינה זו התנגדות המל"ג להכרה במרכז האוניברסיטאי אריאל, אין בה כל חדש", אמר יו"ר ועדת החינוך והתרבות זבולון אורלב בישיבת הוועדה היום שדנה בהחלטת אלוף פיקוד המרכז להפוך את מכללת אריאל למרכז אוניברסיטאי, "אם זה היה תלוי באוניברסיטה העברית, גם אוניברסיטת תל אביב לא הייתה קמה".

שר החינוך גדעון סער דיווח לוועדה שקיבל פנייה של פרופסורים שלא לקבל את החלטת המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון והוא דחה פנייה זו. "ההכרה הייתה תהליך שלווה בגורמים משפטיים והמוסד זכה למעמדו בדין. צריך לכבד החלטות שהתקבלו", אמר השר.

ח"כ ענת וילף טענה כי "לו הייתה ההחלטה מתקבלת רק על פי שיקולי המועצה להשכלה גבוהה, אז הייתה העדפה להקמת אוניברסיטה בגליל. יש סעיף בהסכם הקואליציוני בו אנו דורשים הקמת אוניברסיטה בגליל".

בפני הוועדה הופיעו גם סטודנטים שמסיימים השנה את לימודי התואר הראשון במרכז האוניברסיטאי באריאל. מוחמד נאסר אללה מקלנסואה, סטודנט לסוציולוגיה ומשאבי אנוש אמר: "כאזרח ערבי אני מאד גאה ללמוד במרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון. חברים שלי שסיימו את הלימודים ויצאו לשוק נוכחו לדעת שלתעודות שלהם יש משקל גם לעומת בוגרי מוסדות גבוהים אחרים". במרכז האוניברסיטאי אריאל לומדים כ-5% סטודנטים ערבים ישראלים.

פרופ' אשר יהלום הגיב על עמדת הות"ת לפיה אין מקום להקמת אוניברסיטה נוספת בישראל: "במדינה זו לא קמה אוניברסיטה חדשה זה 40 שנה, אז איך אפשר לטעון שאין מקום לאוניברסיטה נוספת?" הוא ציין שהסגל הבכיר שמלמד במרכז האוניברסיטאי באריאל "מלמד ומשתכר כמו במכללה וחוקר כמו באוניברסיטה. זהו עומס קשה ואנשי הסגל נושאים בו מסיבות ציוניות".

הוועדה בירכה על חתימת אלוף הפיקוד על ההכרה במכללה האקדמית כמרכז אוניברסיטאי ואיחלה למרכז, לסגל ולסטודנטים הצלחה בדרכם להכרה כאוניברסיטה בתום התקופה בת חמש שנים. הוועדה החליטה לדחות את הניסיונות של אנשי סגל אקדמי לפעול כנגד ההכרה ולברך את שר החינוך שדחה את הפנייה להחרים את המרכז האוניברסיטאי. כן החליטה הוועדה שהואיל והחלטת ההכרה התקבלה בתהליך חוקי, יש לכבד את החלטת המוסדות המוסמכים לאשר הכרה זו.