צה"ל:
אלפי פלסטינים ינועו בכביש 443

בדיונים שנערכו בפיקוד המרכז הוערך כי כ-3,000 פלסטינים ינועו על ציר 443 לאחר פתיחתו. המסלול הפלסטיני ינותב ע"י לפחות 4 מחסומים.

קובי פינקלר , כ"ב באדר תש"ע

כביש 443
כביש 443
פלאש 90

בדיונים שנערכו בפיקוד המרכז בראשות ראש המטה תת אלוף מוטי אלמוז, הוערך כי כ-3,000 פלסטינים ינועו על ציר 443 לקראת פתיחתו בחודש מאי הקרוב.

תחילה העריכו בצבא שינועו בכביש רק כמה מאות אך ההערכה השתנתה בעקבות נתונים מקצועיים שהוצגו לפני צמרת הפיקוד ע"י אנשי המינהל האזרחי. מנתוני מערכת הביטחון מתברר כי המסלול הפלסטיני ינותב ב-4-6 נקודות בהן ייערך בידוק של הצבא, התוכניות הושלמו בשבוע שעבר ואושרו ע"י מפקד פיקוד המרכז.

נזכיר כי לפני שבוע ארע פיגוע ירי בכביש זה. מחבלים ירו כמה צרורות מרכב חולף לעבר מוצב צה"ל הסמוך לכפר בית עור א-תחתא, הסמוך לכביש 443 באזור הישוב בית חורון. לא היו נפגעים. הרכב ובו המחבלים נמלט מהמקום. בסריקות שביצעו כוחות צה"ל נמצאו כמה מהקליעים. גדודי חללי אל-אקצא - קבוצות השהיד עימאד מור'ניה (פת"ח) - קיבלו אחריות לפיגוע.

בסוף חודש דצמבר אשתקד קבעו שופטי בג"ץ כי כביש 443 ייפתח לתנועת פלסטינים. הפלסטינים שיוצגו על ידי האגודה לזכויות האזרח, ביקשו להסיר מחסומים שמונעים מהם את הגישה לכביש. הכביש נסגר לתנועת פלסטינים בעקבות שורה של פיגועי ירי נגד מכוניות של ישראלים במהלך האינתיפאדה השנייה.