אינדור: מנהיגינו סובלים מ"תסמונת וקסמן"

מנכ"ל אלמגור, מאיר אינדור, סבור כי החשש מחזרתו של תסריט הפעולה לשחרור וקסמן, משתק את המנהיגות מבחירה באופציה הצבאית.

בני טוקר , כ"ב בניסן תש"ע

נחשון וקסמן
נחשון וקסמן

להאזנה לראיון

סא"ל במיל' מאיר אינדור, מנכ"ל ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור', אומר בראיון לערוץ 7 כי הוא מצר מאוד על ההחלטה לשחרר את אחד מרוצחיו של החייל נחשון וקסמן, "אני מכיר את דעותיהם של אלה שהם בעד שחרור מחבלים יש גם כאלה שסבורים שהפעולה לשחרור נחשון הייתה שגויה, אבל אני חושב שהייתה עכשיו הזדמנות לכל הפעילים במטה לשחרור גלעד שליט לדרוש מהממשלה שהבן אדם הזה יישאר בכלא עד ששליט ישוחרר".

לדבריו, על אף העובדה שמדובר פה במחבל שרק נתן את ביתו לשימוש המחבלים, הוא נחשב מבחינתו לרוצח לכל דבר, "הקלות הבלתי נסבלת של הענישה של המערכת המשפטית בישראל כלפי אלה שהיו שותפים לפעולות חבלה היא פשוט מקוממת, יש החלטה של השלטונות שלא מתבצעת, ההחלטה קובעת שמי שסייע לפעולה טרור, הסיע או סיפק אמצעים, נחשב לחלק מחוליית הטרור ולא משנה מי לחץ על ההדק, גם המסיע צריך לקבל עונש של מאסר עולם, אולם לצערי זה לא מבוצע".

אינדור טוען, כי כשמדובר ביהודים השופטים מיישמים את החוק, אולם כשמדובר בערבים המצב שונה לגמרי, "בפעולות המועטות של יהודים בנקם כמו בחוליית מחתרת בת עין כולם קיבלו חמש עשרה שנים וזה היה רק על ניסיון ופה מדובר על פעולת טרור שנהרגו בהם אנשים והשופטים התייחסו אליהם בסלחנות, צריכים לתקן את העוול הזה במיוחד על רקע העוול שנגרם לגלעד שליט"

לדעת אינדור, היה צריך להמשיך ולהחזיק את המחבל עד לשובו של גלעד שליט, "צריך להחזיק אותו עד ששליט יוחזר, לצערנו המדיניות רופסת ונכנעת למסה הגדולה של משפטים והצורך לפנות את בתי הכלא".

אינדור משוכנע שהיום פעולה כמו מבצע אנטבה או ניסיון החילוץ של נחשון וקסמן לא היו יוצאים אל הפועל, "יש רתיעה מתסמונת מקרה וקסמן ובעיקר לאור הביקורת של הקרובים, אני שומע מאנשים בדרג המבצעי שיש רפיסות בדרג המדיני כשהם יודעים שתהיה ביקורת ציבורית ולכן גם בנושא האיראני אני חושש שאם תהיה ביקורת מוקדמת ישראל לא תפעל. היום אין ספק שפעולה עם סיכון לא הייתה מתבצעת, לא היו חושבים היום על פעולה כמו שחרור וקסמן, או מבצע  אנטבה".

"לצערנו כיום מעצמת העיתונות דורסנית מאוד ורואים את זה בהפסקת הפעולה בעזה וביציאה מלבנון זה נובע מהחשש של הדרג המדיני מביקורות ומכישלון. היום הקברניטים סופרים את מספר ההרוגים ואין רוח גבורה. הגנרלים הפכו להיות פוליטיקאים והם מתחילים להסתכל במבטים הכללים ועושים את החשבון הפוליטי", הוסיף אינדור.