דיין: הודעת ברק - מיותרת

האלוף במיל' עוזי דיין טוען כי המתח בין ברק לאשכנזי גורם לכרסום במנהיגות צה"ל. לדבריו החלפת ההנהגה הצבאית בעת משבר היא אבסורדית.

בני טוקר , כ"ד בניסן תש"ע

עוזי דיין
עוזי דיין

האלוף במיל', עוזי דיין לשעבר אלוף פיקוד המרכז וראש המועצה לביטחון לאומי, טוען בראיון לערוץ 7 כי ההודעה של שר הביטחון ברק על סיום כהונת הרמטכ"ל הייתה מיותרת, "זה מיותר וזה ילדותי כי הקדנציה הייתה ידועה ובעבר החליטו ובצדק שרמטכ"ל יכהן ארבע שנים והרמטכ"ל לא ביקש שיאריכו לו, בשביל מה היה צריך את זה? ריב מתוקשר גורם לכרסום באוטוריטה, כי ברגע שהמנהיגים שלך רבים באופן מיותר וילדותי ולא עוסקים בעניין עצמו, הם יוצרים מצב שהחיילים והמפקדים מסתכלים על מה שקורה למעלה ופשוט מתביישים, המנהיגות צריכה להתעלות מעל האגו, כסף כסף וכוח - כל הריבים האלה יוצרים מצב שהחיילים והמפקדים לא גאים במערכת".

על כהונת אשכנזי אמר, "אשכנזי החזיר את הצבא לפסים, יש יותר אימונים והתעסקות בצד המבצעי, הלחימה טובה יותר והצבא נרגע קצת, עופרת יצוקה הייתה טובה יותר ממלחמת לבנון השנייה אבל זה עדיין לא מספיק טוב בשביל צבא שצריך לנצח בצורה ברורה".

דיין סבור שיש כמה מבחנים חשובים שצה"ל בתקופת אשכנזי עבר בציון בלתי מספיק, "אני חושב שאי חזרתו של גלעד שליט כל כך הרבה זמן היא דבר שיש לתת עליו את הדעת, היה צריך להגיע למבצע צבאי ולשחרר אותו. יש עוד מבחן אחד שהצבא לא נבחן בו עדיין וזה המבחן בסוגיה האיראנית  באיזו מידה אכן מנענו מאיראן להגיע ליכולת גרעינית - זה דבר שימים יגידו".

דיין מביע סיפוק מכך שהכנסת מפנימה אט אט את המסר לפיו אסור להכניס פוליטיזציה לצה"ל, "כיום יש חוק הצינון לשלוש שנים לרמטכ"ל המסיים את תפקידו. בעבר זה היה בעייתי מאוד שרמטכ"ל התמנה לשר בטחון תוך שנה, זה גרם לפוליטיזציה של מערכת הביטחון".

הוא מבהיר כי בישראל מצב אבסורדי שדווקא בעת משבר מחליפים את ההנהגה הצבאית, "יכול להיות שבשנה הבאה יתחלפו גם רמטכ"ל, ראש מוסד ומפכ"ל המשטרה, אני בהחלט חושב שבמצב הנוכחי מול איראן, אם נעמוד במצב של אפשרות לתקיפה באיראן, יצטרכו לשקול אם זה נכון לעשות את חילופי הגברי האלה".

דיין דוחה את הטענות שברק גילה חוסר אחריות בטחוני, "אני לא הייתי ממהר לצאת בהאשמות כל כך חדות אבל ברור שנדרשת פה יותר מנהיגות, זה מראה שיש בעיה ביחסים בין שר הביטחון לרמטכ"ל, ויש יחסים טובים בין ראש הממשלה לשר הביטחון. אנשים צריכים לעמוד על דעותיהם וביחסים שבין אדם לחברו. אני בהחלט גם חושב שחילוקי דעות בין רמטכ"ל לשר בטחון זה גם דבר חיובי, כי לא אהבתי את השתיקה הרועמת של כל המטכ"ל במלחמת לבנון השנייה".

דיין תורם טיפים לבחירת הרמטכ"ל הבא, "אני מציע שלא להתחיל לעסוק במי יהיה הרמטכ"ל הבא ולא לתת ציונים למועמדים השונים, אבל באופן כללי הרמטכ"ל הבא צריך להיות מי שגילה סמכות ומנהיגות שנסמכת על ניסיון וכישורים ולא על תדמית ותקשורת. דבר שני הוא צריך להיות אדם מקצועי שיודע מה זה מלחמה בטרור ואיך מונעים מאיראן מלחמה גרעינית, ודבר שלישי הוא צריך  להיבחר על סמך דוגמא אישית של ממש".