"לא יתכן להתפשר עם בלאו וקם"

בכיר השב"כ לשעבר, מנחם לנדאו, סבור כי מחדלי אבטחת המידע שנחשפו בפרשת קם צריכים להדאיג, ומזהיר מפני פשרה עם החשודים.

בני טוקר , כ"ט בניסן תש"ע

ענת קם
ענת קם
פלאש 90טוען....

בכיר השב"כ לשעבר, מנחם לנדאו, אומר בראיון לערוץ 7, כי דבריו של השופט על מחדל האבטחה בפרשת ענת קם, מעוררים סימני שאלה רבים, "אני מקווה שהמערכות היום הם יותר מאובטחות, כל הסיפור הזה מעורר סימני שאלה רבים, כמו לדוגמא, איך ענת קם הגיעה לשם, איך היא העתיקה מסמכים ללא הרשאה ובלי להזדהות".

לדבריו אין ספק שיש קושי במערכת להגן על עצמה מפני מעשי בגידה, "מי שמורשה להיכנס ללשכות הללו, אין לו בעצם בעיה להיות נגיש, קשה למערכת להישמר מפני אלה שאמורים לשמור עליה בעצמם".

למרות זאת מאמין לנדאו, כי הטכנולוגיה היום יכולה לתת מענה גם למקרים קיצוניים, "עם טכנולוגיות טובות יותר הקושי להוציא חומרים מתמעט. אפשר לנקוט בשיטות כמו שיש בבנקים, שכדי לפתוח כספת צריך שני אנשים, אחד זה האיש עם המפתח, ואדם נוסף שרק הוא יודע את הקוד, זה אולי מסרבל את החיים כשצריך חומר לעבודה מיידית אבל אין ברירה".

לנדאו קובע, כי למרות המחדל אסור להטיל רפש על צה"ל, "זה נכון שהיה פה מחדל והא עשתה את זה בקלות, אבל אסור להכפיש בגלל זה את צה"ל, אני מעריך שכיום ההוראות והביצועים בכל מה שקשור לאבטחת מידע הם פחות או יותר משותפות לכולם, גם לצבא וגם לשב"כ, וקשה להאמין שיש שוני. גם במערכת שאני עבדתי בה היה מערך של אבטחת מידע, ולצערנו, אם אלה שאתה נותן בהם אמון מחליטים יום אחד לשבור את הכלים אז הם עלולים להצליח ולעבור על החטא הגדול ביותר - הפרת אמון".

לנדאו סבור, כי אסור להתפשר עם ענת קם ואורי בלאו, "אסור שתהיה פשרה, מבחינתי העניין פה מאוד פשוט, ענת קם גנבה והיא צריכה לשלם על זה את המחיר. אורי בלאו קיבל מסמכים, כל עוד הוא לא נתפס והוא פרסם את המידע בלי לגלות את המקורות הוא עדיין יכול לטעון שהוא עיתונאי והוא לא רוצה לגלות את המקורות שלו, אבל ברגע שהוא נתפס כמי שמחזיק מסמכים גנובים שאסור לו להחזיק - הוא צריך לשלם על זה את המחיר, ולא יעלה על הדעת שיתנו לאחד מבין שניהם איזו שהיא חסינות".