פעילת השמאל שוחררה ע"י פסיכאטר

יסמין וגנר, פעילת השמאל שגרמה לפרובקציה בעותניאל בשבת שעברה, חושפת כי פסיכאטר צבאי שיחרר אותה במהלך שירותה בצה"ל.

עוזי ברוך , ב' באייר תש"ע

השמאל בחברון
השמאל בחברון
פלאש 90

פעילת השמאל הקיצוני, יסמין וגנר, שחדרה לישוב עותניאל בשבת שעבר, יחד עם חבריה, והרימה את חולצתה מול התושבים הדתיים בישוב, מספרת לאהרון ויזנר בתוכנית "נקודת מפגש" בקול ישראל את פשר מעשיה.

ואגנר ציינה כי במעשיה ביקשה להמחיש למתנחלים את כאבם של הפלסטינים החיים לדבריה תחת כיבוש צבאי. לשאלה כיצד ניתן לתקן עוול על ידי פגיעה ברגשות, ענתה "מתעניינים בפגיעה ברגשות רק כשהן רגשות דתיים. אם אפשר להקים יישוב יהודי בלב חברון למה אי אפשר להקים מושבה נודיסטית בלב התנחלות?".

"חשבתי שקיים חופש ביטוי ואפשר ללבוש מה שרוצים, אולי אנשים חושבים שאפשר להתעלם מחופש הביטוי במקרים מסוימים".

על המקרה בעתניאל סיפרה, "באנו להקים התנחלות בתוך התנחלות כדי שיבינו מה קורה כשמתנחלים לך איפה שאתה גר, נראה לי שהם לא הרגישו נעים שהתנחלנו להם בתוך היישוב".

היא מספרת, "הגענו ליישוב וישבנו ניגנו ושרנו. זה מאוד הפריע להם כי הם שומרי שבת. אין חוק לא לנגן ביום שבת למיטב ידיעתי. אם הם טוענים שאין הבדל בין גבולות 48 ל-67 סימן שההתנחלויות הם שטח ציבורי ויש זכות להסתובב שם, אבל הם ביקשו מאיתנו להסתלק. הם אומרים שכל היהודים אחים שלהם, אבל כנראה הם לא חושבים כך".

וגנר לא סיימה את שירותה הצבאי וחשפה "הפסיכיאטר הצבאי החליט לשחרר אותי", אמרה.

על צביון מדינת ישראל אמרה, "מדינה יהודית - יש בזה ריח של גזענות וכפייה דתית. אני לא מגדירה את עצמי כיהודית, ועל פי ההגדרה אין לי מקום במדינה הזו. אם רוב האנשים רוצים להגדיר את המדינה כך כנראה שזה הדבר הנכון לעשות".