"מרצים רבים יוצאים נגד ישראל"

ארגון "מוניטור האקדמיה הישראלית" עוקב אחר פרסומים אנטי ישראלים של מרצים באוניברסיטאות ומצהיר: זה מרתיע ומספרם הולך ופוחת.

בני טוקר , ח' באייר תש"ע

האשמות קשות מהאוניברסיטה. קמפוס בן גוריון
האשמות קשות מהאוניברסיטה. קמפוס בן גוריון
אתר האוניברסיטה

ארגון "מוניטור האקדמיה הישראלית" עוקב אחר מרצים אנטי ישראלים הפועלים באוניברסיטאות. דנה ברנט מייסדת הארגון מספרת, "מדובר בפרסומים אנטי ישראלים. כל השנה אנחנו מוצאים מאמרים שנכתבים על ידי אנשי אקדמיה משלנו שעוסקים בפעילות נגד ישראל הכתובים כמעט תמיד בשפה האנגלית".

לדבריה המניעים של אותם מרצים הם ברורים, "הם פונים לארגונים אירופאים ופרו ערבים שמחפשים גוף ישראלי שיגיד שאנחנו מדינת אפרטהייד ושצריך להחרים אותנו, אותו פרופסור ישראלי מקבל משכורת ממדינת ישראל וזה לא מפריע לו לדבר נגד המדינה. חלקם הגדול מתפרנס מזה כמו אילן פפה שעזב את הארץ ומוציא ספרים ורובם מוכרים באירופה ובאמריקה. המון אנשים צמאים ללכלוך על ישראל, כל רעיון הכי ביזארי הופך ללהיט" .

ברנט טוענת כי הפעילות מצליחה להרתיע את המרצים, "זה כן מרתיע חלק ומספרם ירד, נכון לעכשיו הייתי אומרת שיש כשבעים מרצים מאוניברסיטאות שפועלים נגד ישראל. כשהתחלנו היו שלוש מאות שישים ומעלה אך מספרם הולך ופוחת".

היא מציינת כי בישראל לא קל לפטר מרצים, "קצת קשה לשנות את תנאי ההעסקה, כי יש בארץ חופש ביטוי אקדמי אלא רק אם הוא קורא לחיסולה של מדינת ישראל, אבל בלי זה אין לנו הרבה מה לעשות".

ברנט מספרת על לחצים ואיומים, "אנחנו מקבלים מדי פעם איומים, אבל גם לנו יש חופש ביטוי, האוניברסיטאות הבולטות שיש בהן מרצים כאלה הן אוניברסיטת תל אביב ובן גוריון, אבל גם זה יכול להשתנות, כי אנשים שלא כתבו מאמרים שנה שנתיים פתאום חוזרים לפעול".