"הרב רוזנטל עסק בכל התורה מזרעים עד טהרות"

הלוויתו של אב"ד חיפה, הרב יעקב ניסן רוזנטל, תצא בשעה 11:00 מי-ם. הרב חיים ירוחם סמוטריץ' מספר על חייו ואישיותו.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח באייר תש"ע

הרב רוזנטל
הרב רוזנטל
באדיבות אתר 'ישיבה'

הלוייתו של אב"ד חיפה, הרב יעקב ניסן רוזנטל, תצא בשעה 11:00 מבית הכנסת הגר"א בשכונת שערי חסד בירושלים, מקום הולדתו של הרב רוזנטל.

בשעה 15:30 תגיע ההלוויה לבית הכנסת של הרב רוזנטל ברח' רבי עקיבא בשכונת הדר בחיפה, ומשם תצא לבית העלמין.

הרב חיים ירוחם סמוטריץ', אשר גדל בחיפה והיה מקורב לרב רוזנטל, סיפר הבוקר (ראשון) לערוץ 7 בדרכו להלוויה, כי הרב נולד בשכונת שערי חסד בירושלים, לאביו הרב אברהם דוד רוזנטל אשר היה מחשובי רבני ירושלים, רבה של שכונת שערי חסד, דיין ומאוחר יותר אב בית דין בבית דינו של הרב פרנק, רבה של העיר ירושלים.

"הרב אברהם דב אויערבאך, אב בית הדין בטבריה אשר גדל גם הוא בשכונה, סיפר כי עוד בהיותו נער היה הרב רוזנטל דמות ודגם ללמדן", מוסיף הרב סמוטריץ', "הרב רוזנטל היה מבאי ביתו של הגרי"ז מבריסק והרבה מדבריו בסדר קודשים באו מתוך משא ומתן עימו".

הרב סמוטריץ' מציין, כי הצורך בפרנסה הוביל את הרב רוזנטל בהתייעצות עם החזון איש להתמנות לדיין. הרב רוזנטל מונה בגיל צעיר מאוד על ידי הרב הראשי דאז, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, לדיין בבית הדין הרבני בחיפה והיה לצעיר הדיינים בארץ ישראל. מאוחר יותר הפך הרב לאב בית הדין בחיפה ושימש בתפקידו למעלה מחצי יובל שנים.

אולם הרב סמוטריץ' מבקש להדגיש, כי מפעלו העצום ביותר של הרב היה הספר האדיר שזכה לכתוב על הרמב"ם, "משנת יעקב", אשר בחייו זכה לראות את הכרך הלפני אחרון יוצא לאור, ולאחרונה סיפר הרב רוזנטל כי העבודה על הכרך האחרון הסתיימה וכעת עוסקים במפתחות לספר העצום, "בכך הפך הרב רוזנטל ליחיד בדור האחרון שעסק בכל התורה כולה, מזרעים ועד טהרות, בלמדנות עצומה ובעיון מעמיק".

את חייו האישיים של הרב רוזנטל מתאר הרב סמוטריץ' כ"חיים בפשטות וצנניעות גדולים מאוד. בבית שתמיד היה פתוח לרווחה, בית שבו קיבלו כל אדם במאור פנים ובשמחה גדולה". הרב סמוטריץ' מגדיר את הרב רוזנטל כ"ירושלמי במובן הבריא ביותר של המילה", דבר אשר בא לידי ביטוי בדרך פסיקתו, ביחסו למדינה ומוסדותיה ובעוד שורת נושאים ארוכה.

בניגוד לתדמיתו הליטאית היה הרב רוזנטל גם פועל ישועות, וידוע בית הדין אותו היה מכנס מידי שנה בפורים ולא רק בפורים, ועל ידו פעל ישועות רבות וסייע לרבים.

גדול תלמידיו של הרב רוזנטל הוא הרב הראשי, הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, אשר בכל הזדמנות מגדיר את הרב רוזנטל כ"רבו המובהק" ואשר נהג לאורך השנים להתייעץ עם הרב רוזנטל בנושאים רבים.

לשיעורי הרב רוזנטל באתר 'ישיבה'