אורלב: הנכים מביאים מדליות אך תקצובם דל

יו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט, ח"כ זבולון אורלב, ציין כי הספורטאים הנכים מביאים יותר מדליות אבל מתוקצבים בסכומים מגוחכים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ' באייר תש"ע

מזהיר. אורלב
מזהיר. אורלב
פלאש 90

"לא ייתכן שועדת קמה שמתקצבת את הוועד האולימפי ב-8 מיליון שקל, מתקצבת את המשחקים הפר אולימפיים של ספורט הנכים ב-300,000 שקל בלבד, למרות שמשלחת הספורטאים מונה יותר ספורטאים, ומביאה יותר מדליות", טען יו"ר התאחדות ספורט הנכים, דני בן אבו, בפני ועדת החינוך התרבות והספורט בישיבתה היום, "רק לפני שבוע שמענו את 'התקווה' בצרפת כששלושה שייטים שלנו קיבלו שם מדליית זהב. השייטים האלה צריכים להביא כסף מהבית ואם המצב הזה יימשך, תוך מחזור או שניים, לא נשמע יותר את 'התקווה' במשחקים בינלאומיים". רדו רוזנטל מהתאחדות ספורט הנכים, דיווח לוועדה כי כרגע אין כסף לאימונים וההתאחדות נאלצת ללוות כסף מהארגונים. גם מימון הספונסרים ירד מ- 600,000 לשנה בשנים עברו, ל-230,000 השנה.

"לספורט הנכים יש חשיבות מעבר לתרבות הספורט הרגילה, משום שיש לה גם היבט שיקומי", אומר יו"ר ועדת החינוך התרבות והספורט ח"כ זבולון אורלב, "לכן הוועדה מטילה על מועצת ההימורים בספורט לדון ביישום החלטת בג"ץ, לפיה יש להקצות תקציבים למשחקים הפר-אולימפיים בהם מתחרים הנכים באופן שוויוני לתקציבי ההכנות למשחקים האולימפיים, ולהחילה גם על תקציבי המועצה. המועצה תדון ותבחן את העניין ותשיב לוועדה תוך חמישה חודשים לכל המאוחר, אז תכונס ישיבת מעקב של הוועדה".

חתן פרס ישראל, הספורטאי ברוך חגי, טען שהשאלה המרכזית היא לאן ינותבו הכספים אם וכאשר יתקבלו. "אם הכספים ינותבו רק לספורטאים ההישגיים, לא נחזיק מעמד", טען, "בכל אולימפיאדה אנו זוכים בפחות מדליות, כי אין תשתיות. מלגות ונסיעות זה חשוב מאד, אבל בלי תשתיות אין עתיד. הקצו סכום מכובד של 2.8 מיליון להצטיידות של ההישגיים בלבד".

"כולנו צריכים להכות על חטא", אמר ח"כ מוץ מטלון, נכה צה"ל שהיה בעבר יו"ר ארגון הנכים, "טיפחנו את הספורט ההישגי ולא הכשרנו ספורטאים צעירים. הותרנו מאחור את בני הנוער. היום כמעט כל חברי הנבחרת הם בגילי (מטלון יליד 1953). רק בין השייטים יש צעירים, וגם הם בשנות ה-30. אם לא נפנה משאבים לצעירים, ב-2016 לא תהיה נבחרת". הוועדה החליטה כי יש להגדיל משמעותית את ההקצבות לתשתיות ספורט נכים לדור הצעיר של ילדים ונוער נכה, על מנת להבטיח את עתיד ספורט הנכים.

עופר פרי, מנכ"ל המועצה להסדר ההימורים בספורט, אמר שהשנה תקציב ספורט הנכים עלה ב-50%, משני מיליון לשלושה ולקראת 2012 תקבל התאגדות הנכים עוד 20% תוספת. "זה לא הסיפור", אמר יו"ר הוועדה זבולון אורלב, "בג"ץ פסק שיש להחיל שוויוניות גמורה בחלוקת הכספים בין הנכים לספורט האולימפי הרגיל. זהו מהפך חיובי בכל תקציבי המשרד. אותו מהלך לא נעשה במועצת ההימורים. האחוזים מרשימים אבל המספרים המוחלטים אינם מספקים. אמצו את עיקרון השוויון".