"הרב פרץ הוא המתאים לתפקיד הרבצ"ר"

שר הביטחון והרמטכ"ל בתשובה לעתירה נגד מינוי הרב פרץ לרבצ"ר, "הרב הוא האיש הראוי והמתאים למלא את התפקיד".

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה באייר תש"ע

רפי פרץ
רפי פרץ
דובר צה"ל

שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי והפרקליט הצבאי הראשי האלוף אביחי מנדלבליט, הגישו את תשובתם לעתירת האמהות השכולות מ"אסון הכבל", המתנגדות למינוי סגן-אלוף במיל' הרב רפי פרץ לתפקיד הרב הראשי לצה"ל

הרמטכ"ל ושר הביטחון מבקשים מבג"ץ לדחות את העתירה, בטענה שמכלול השיקולים עמדו בפניהם בעת קבלת ההחלטה, וכי הזמן הרב שחלף ממועד התאונה וותרומתו הערכית הבולטת של הרב פרץ מצדיקים את המינוי, "בהחלטה על מינויו של פרץ התחשבו בכל השיקולים הרלבנטיים, והוחלט כי הרב הוא האיש הראוי והמתאים למלא את התפקיד".

אמהותיהם של חללי "אסון הכבל", עתרו לבג"ץ, לאור התנגדותן למינויו של הרב פרץ, אשר היה טייס המסוק ב"אסון הכבל", לתפקיד הרבצ"ר. לטענת האימהות, גב' לאה צוריאנו וגב' מאיה נוסבאום, אשר שכלו את בניהן, סמל גיל צוריאנו ז"ל וסמל אסף רוזנברג ז"ל, באסון הכבל בשנת 1992, שר הביטחון והרמטכ"ל מסרבים להיפגש עמן והפרקליט הצבאי הראשי נוקט בסחבת וגרירת רגליים, בהמצאת פרוטוקולים, הדרושים להן לצורך הגשת עתירה, אשר תמנע את מינויו של הרב פרץ, אשר היה טייס המסוק ב"אסון הכבל", לתפקיד הרב הצבאי הראשי.

בעתירה, מתבקש בג"צ להורות לשר הביטחון ולרמטכ"ל לנמק מדוע הם מסרבים להיפגש עם האמהות השכולות ומדוע אינם מאפשרים להן לשטוח בפניהם את טענותיהן כנגד מינויו של הרב פרץ לתפקיד הרבצ"ר. כמו כן, מתבקש בית המשפט העליון להורות לפצ"ר להמציא לאמהות השכולות, באופן מיידי, את פרוטוקולי ועדת החקירה, בראשות השופט אליהו וינוגרד, אשר חקרה את אסון הכבל, ואשר נחוצים לאמהות השכולות לצורך פגישתן עם שר הביטחון ועם הרמטכ"ל ולצורך הכנת עתירה כנגד מינויו של הרב פרץ לתפקיד הרבצ"ר. בג"צ נתבקש לתת צו, אשר ימנע את כניסתו של הרב פרץ לתפקיד הרבצ"ר, עד שתתקבל החלטה בעתירה שהוגשה היום.

בליל ה- 10.8.1992, במהלך אימון בנחל דימונה, בו תורגל, בין היתר, חילוץ פצועים באמצעות מנוף הרמה ובו תרגלו גיל ואסף עליה באמצעות כבל למסוק, נקרע כבל מנוף ההרמה, המחבר את הלוחמים למסוק. גיל ואסף נפלו מגובה רב ובסופו של דבר נפטרו מפצעיהם. בעת התאונה היו באזור שמונה מסוקי יסעור נוספים של הטייסת, אשר לקחו חלק באותו התרגיל. בנקודות סמוכות היו לוחמים רבים נוספים של יחידת 669, כולם חובשים מוסמכים ונושאים ציוד רפואי הנדרש במקרי אסון כגון אלו. אולם, תחת פינוי מהיר ביותר של הפצועים באמצעות המסוקים ובעזרת כל החיילים שהיו בתוכם לבית החולים, טייס המסוק, הרב פרץ, החליט להזעיק מבסיס תל נוף במרכז הארץ צוות חילוץ כונן של יחידת 669, והורה ללוחם היחידה להמשיך ולטפל לבדו בפצועים ולדווח לו כל כמה דקות מה מצבם.

דעתן של העותרות אינה נוחה, בלשון המעטה, ממינוי של הרב פרץ לתפקיד הרבצ"ר, עליו נודע להן מן התקשורת, ולמעשה, טוענות העותרות כי הוא אינו ראוי לשמש קצין בצה"ל, קל וחומר קצין בכיר וקל וחומר בתפקיד הרב הצבאי הראשי. בצר להן, פנו העותרות לרמטכ"ל ולשר הביטחון וביקשו לשטוח את טענותיהן בפניהם, בתקווה כי ישקלו שנית את דבר המינוי הבלתי ראוי, בלשון המעטה. אולם, פניותיהן של העותרות נפלו על אוזניים אטומות, ומכאן העתירה שהוגשה היום.