עתירה נגד ההסדר הבטחוני בכביש 443

בעתירה נכתב כי התנועה הפלסטינית בכביש תיצור איום ממשי על חיי הנהגים וכן יעלה ההסתברות לחדירת מחבלים למרכזי יישובים.

עוזי ברוך , כ"ו באייר תש"ע

כביש 443
כביש 443
פלאש 90
ארגון שורת הדין הגיש לבית המשפט העליון עתירה נגד ההסדר הבטחוני בכביש 443, ודורש שלא לאפשר תנועת פלשתינאים על הכביש. לעתירה חברו כאלף משפחות המתגוררות באיזור הכביש - ביישובי איזור מודיעין וירושלים.
 
כביש 443, המחבר את חלקה הצפוני של ירושלים למודיעין, נסגר לתנועה פלשתינאית בעקבות שורה של פיגועי ירי אשר גבו חייהם של 6 ישראלים בתוך תקופה של 8 חודשים בלבד, עם תחילת האינתיפאדה השניה בשנת 2000. רבים מהמפגעים יצאו מהכפרים הסמוכים לכביש, או מצאו בהם מקלט לאחר הירי. מאז סגירת דרכי הגישה מהכפרים, הפך כביש 443 לחלופה העיקרית לעומסי התנועה בכביש ת"א-ירושלים.
 
אך בתגובה לעתירות שהוגשו לבית המשפט העליון על ידי הרשות הפלשתינאית ועמותות ישראליות, הורה בית המשפט ב- 29 בדצמבר 2009 לצה"ל לפתוח שוב את הכביש תוך 5 חודשים. לנוכח פסיקת בית המשפט, הרכיב צה"ל תוכנית מסגרת בטחונית לתנועה על הכביש, הכוללת נקודות בידוק נוספות שימוקמו בדרכי הגישה מהכפרים לכביש וגדרות תיל גבוהות.
 
לעתירת שורת הדין צורפה חוות דעת מקצועית של האלוף במילואים עוזי דיין, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, המתנגדת לפתיחת הכביש ומתמודדת עם תוכנית צה"ל ועם חשיבותו האסטרטגית של כביש 443. על פי חוות הדעת, התנועה הפלשתינאית בכביש תיצור איום ממשי על חיי הנהגים, אשר אינו מנוטרל בעזרת נקודות הבידוק, וכן עולה ההסתברות לחדירת מחבלים למרכזי יישובים.
 
כמו כן, מצורף לעתירה מחקר שנערך על ידי מכון שריד, על פיו כ- 70 אחוז מן הנוהגים בכביש מעריכים ברמת ודאות גבוהה כי פתיחת הכביש לתנועה פלשתינאית תוביל לפיגוע בכביש. בנוסף, 78% מהנוהגים, יצמצמו או יפסיקו כליל את נסיעתם בכביש.
 
עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, יו"ר עמותת שורת הדין, אמרה "בהחלטת בית המשפט העליון להחזיר את התנועה הפלשתינאית לכביש 443, הוא ממשיך לשחק רולטה רוסית עם חיי ישראלים. ניתן לראות על פי הסקר, כי רוב הישראלים אכן מפחדים שהתקפות הטרור יחזרו לכביש. האלוף דיין, אשר בחן את סידורי הבטחון החדשים לעומקם, מתריע שאין בהם די כדי לעצור את החמאס והפת"ח, הנוהגים במכוניות בעלות לוחיות זיהוי של הרשות הפלשתינאית ומהווים איום על חיי הנהגים הישראלים. אנו דורשים שצה"ל ימשיך לאסור את התנועה הפלשתינאית בכביש 443."