כביש 443: הכתובת על הקיר

ח"כ יריב לוין (ליכוד) חושש מפתיחת כביש 443 לתנועת פלסטינים וקורא לפתוח במקביל את הכבישים שחסומים כיום ליהודים.

בני טוקר , כ"ח באייר תש"ע

כביש 443
כביש 443
פלאש 90

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, אומר בראיון לערוץ 7 כי המאבק נגד פתיחת כביש 443 לנסיעת פלשתינים, הגיע לישורת האחרונה, "הנושא קרוב לליבי כי אני נוסע בו כל יום, יש פה סיטואציה חמורה בהיבט הביטחוני, פתיחת הכביש לתנועת פלסטינים שחלקם גרים בכפרים הסמוכים וחלקם ממקומות אחרים זו סכנה ביטחונית של ממש, אחרת לא היו סוגרים אותו. כל הדיבורים על מנגנונים שייצרו בטחון בכביש זה לא נכון כי אם זה היה נכון הצבא היה עושה את השינויים הנדרשים".

לדבריו פתיחת הכביש בסוף החודש לפלשתינים עלולה ליצר פקקים עצומים בדרך לירושלים, "יש גם כיום עומס תנועה בכל הכבישים לירושלים כביש 1 וכביש  443, תוספת תנועה ובידוק תביא לפקקים הולכים ומתארכים ותסיט את העומס לכביש מס' 1, אם חלילה יהיה פיגוע על 443 זה רק יחמיר את המצב שבעתיים".

ח"כ לוין קובע כי בית המשפט יצר מציאות של איפה ואיפה, "ההתנהלות של המערכת המשפטית בכל מה שנוגע על זכותנו על הארץ היא בעייתית, הניסיון ליצור שוויון אבסולוטי מלאכותי יוצר בעצם אי שוויון,  השופטים בעצם מעדיפים את אלה שרוצים לפגוע בנו על פנינו, אנחנו רוצים לצאת לעבודה בלי שיירו עלינו, יש פה מוסר מעוות ובלתי ראוי, מאחורי הפסיקות האלה מזדקרת אג'נדה ברורה שהיא לא ציונית, שמתכחשת לזכותנו על הארץ".

הוא קורא לשופטים לפתוח את הכבישים שחסומים כיום ליהודים, "לצערנו אין גזירה שווה בין מה שהוחלט על כביש  443 לבין כביש טלמונים שם משום מה הזכות של היהודים לנסוע על הכביש נדחקה החוצה, שם משיקולי בטחון של הצבא סגרו את הכביש ליהודים".

ח"כ לוין קורא להקמת מערך ממשלתי שיפקח על פתיחת הכבישים וסגירתם במידת הצורך ללא צורך בהתערבות הבג"ץ, "אנחנו לא רוצים פתרון נקודתי, אלא מערך שלם שיחליט על סגירת כבישים ופתיחתם, יש כבר  הצעת חוק שהגשתי אותה שנהנית מרוב, היא אמורה בעצם לייצר את השינוי שבמקום פיקוח של בג"ץ על צווים שהצבא מוציא, זה יעבור לועדת משנה של חוץ ובטחון והם אלה שיחליטו, זה יעשה סדר מתי בג"ץ יכול להתערב ומתי לא".

הוא קורא לגורמי הצבא להודיע לבג"ץ שאין ביכולתם להגן על הישראלים שיסעו בכביש 443 אם הוא אכן יפתח לפלסטינים, "קיימנו דיונים בועדת חוץ ובטחון וביום ראשון נקיים סיור במקום על מנת לראות את הפתרונות שהצבא ניסה להציע, ביקשתי מהם שיגידו את האמת שאין להם דרך להגן על הנוסעים, אני מציע שהצבא יגיד לבג"ץ שאין דרך לפתוח את הכביש ואז אולי גם  הבג"ץ יחשוב פעם נוספת על ההחלטה".

ח"כ לוין מאיים כי פתיחת הכביש תביא לאבדן של חיי אדם, "הצבא צריך לומר לבית המשפט שאין מענה בטחוני ושבית המשפט הוא זה שישא באחריות, כי מדובר פה בחיי אדם והכתובת רשומה על הקיר. אם כתוצאה מהחלטה על פתיחת הכביש, חס וחלילה יפגעו אנשים, כשזה יקרה הרי שוב יסגרו את הכביש ויגידו שאי אפשר לפתוח, אז עדיף מוקדם מאשר מאוחר. האבסורד הוא שהם טוענים שעכשיו המצב הביטחוני טוב וראוי לתת חופש תנועה, אני רק מציע שנזכור את האמת, שכשהכביש היה פתוח היו פיגועים, היום כשהכביש נסגר מצב הביטחון השתפר, ברור שאם נפתח אותו הפיגועים יחזרו"