דיין: נסכל הפקעת אדמותינו למען רוואבי

מועצת יש"ע מנסה להיאבק בפגעי העיר הפלשתינית החדשה שרק מחריפים. דיין: נסכל את הפקעת אדמות הישובים לטובת העיר. נחזור לשטח.

שמעון כהן , ה' בסיון תש"ע

יוצאים לשטח? דיין
יוצאים לשטח? דיין
פלאש 90

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, תוקף בחריפות את ההחלטה עליה פורסם היום בתקשורת לסלול את דרך הגישה לעיר הפלשתינית החדשה רוואבי על אדמות השייכות לישובים יהודיים סמוכים. "אנחנו רואים זאת בחומרה גבוהה מאוד", אומר דיין ביומן ערוץ 7.

"ידענו שקיימות תכניות להעביר חלק מהכביש דרך שטח C ולהעניק לו הגדרה אחרת, פעלנו לסיכול הכוונה הזו מול שר התחבורה וקיבלנו הבטחות מסוימות. הידיעה כעת היא עליית מדרגה.  מדובר בשטח של ישובים. את זה אנחנו נסכל. לא יעלה על הדעת שישובים ייפגעו", אומר דיין המבין את מצוקת הדיור של הפלשתינים אך אינו מוכן לקבל שפתרון יבוא על חשבון ישובים בעיקר בימים בהם מוקפאת הבניה בישובי יו"ש. "בניה ברהבתנות כזו כשיש הקפאה יהודית זה דבר שלא מתקבל על הדעת", הוא אומר.

עם זאת מקפיד דיין להבהיר כי הדיווחים על הכוונה המדוברת נבדקים כעת על ידי אנשיו והמאבק בהן יחל אם אכן יתברר שמדובר בדיווחי אמת.

כאן המקום להזכיר את טענותיהם החמורות ומודאגות של תושבי ישובים כישוב עטרת שבסמיכות רבה לישובם נבנית העיר. עד כה נטען כי איש אינו עושה דבר להבטחת שלומם הן הביטחוני והן התברואתי ביום שלאחר איכלוסה של רוואבי. כעת מתחוור לדיין ואנשיו כי לא די בכך שאין מתייחסים לטענות המתיישבים אלא שאף מוסיפים להם את הפקעת שטחי הישובים למען רוואבי.

דיין מתייחס גם לאפשרות שהפקעת האדמות מהישובים אינה אלא 'עז' שנועדה לאפשר לממשלה את המשך הקמת העיר הפלשתינית מבלי לספוג ביקורת רבה מדי לאחר שיבטלו את ההפקעה.  "אם זו עז נוציא אותה אבל לא נסכים לשינוי הסטטוס במקביל לכל הבעיות הנוספות שהעיר מעוררת. נטפל לא רק בעז, אלא בכל העדר...", הוא אומר.

דיין מבהיר כי לפי שעה נעשה מאמץ במסדרונות הפוליטיקה הישראלית לביטול הגזירה. "אנחנו פועלים מול שרים כמו לנדאו, ארדן וכץ. ישנה שדולת ארץ ישראל. אבל אם כל זה לא יצלח נחזור לשטח".