דובאי הגיעה להסדר עקרוני בנוגע לחוב

דובאי הגיעה להסדר עקרוני עם מספר בנקים מובילים להחזר חלק ניכר מהחוב שלה. 23.5 מיליארד דולר יוחזרו. חוב של 14.4 מיליארד יישאר.

תגיות: כלכלה דובאי
ציפי בלום , י' בסיון תש"ע

דובאי
דובאי
ויקיפדיה

דובאי-עולם, כלי ההשקעות של מדינת דובאי, פרסמו כי הם הגיעו להסכם "עקרוני" עם כמה מן הבנקים המובילים בנוגע החזר החוב בשווי 23.5 מיליארד דולר. נמסר עוד, כי לחברה יישאר חוב נוסף בסך 14.4 מיליארד דולר לאחר הארגון המחודש. כך מדווחת רשת BBC.

ההסכם עדיין אמור להיות מאושר על ידי בנקים נוספים שלא היו מעורבים במשא ומתן.

דובאי-עולם היממה את שווקי המניות בעולם בנובמבר 2009, לאחר שביקשה אישור לדחות תשלומי חובות בשישה חודשים.

התנאים של הארגון המחודש כוללים המרת 8.9 מיליארד דולר מחובות הממשלה בדובאי לנכסי הון עצמי.

ממשלת דובאי ודובאי-עולם הגישו את ההצעה הזו לוועדה המייצגת את הבנקים שהלוו להם כספים. וועדה זו נבחרה בחודש מרץ, לאחר שלושה חודשי התייעצויות.

"שמחנו לקבל תמיכה כוללת בעקרונות ההצעה שלנו", אמר איידן בירקט, מנהל הארגון המחודש בדובאי-עולם. "זו אבן דרך חשובה, המשקפת את המאמצים שלנו להגיע לפתרון הטוב ביותר לבעלי המניות".

הבנק המרכזי בסקוטלנד היה הבנק המוביל בוועדה הנושאת ונותנת לגבי החוב של דובאי-עולם. מעבר למשתתפי הוועדה יש עוד כ-90 בנקים החשופים לסיכון מול דובאי-עולם. חלק מן הבנקים הקטנים שהלוו לדובאי-עולם צפויים לקבל (בהסכמה שניתנה תחת לחץ) רק סכום קטן מתוך החוב. הבנקים הגדולים לא ימחקו חובות של דובאי-עולם, אך הם צפויים להאריך את משך החזר החוב לתקופה ארוכה מאוד.

מאז חודש פברואר הציעה דובאי אג"ח בשווי 20 מיליארד דולר לציבור בניסיון להעלות את גיוס ההון ולסייע לחברות בתחומה. כל האג"ח נרכשו על ידי הבנקים המרכזיים באבו דאהבי ובאיחוד האמירויות.