ספרי גוש קטיף מושכים התעניינות במרכז ת"א

דוכן ספרי גוש קטיף בת"א מושך אליו תשומת לב והתעניינות. "גם תומכי העקירה מתרשמים ומביעים הערכה".

שמעון כהן , כ"ה בסיון תש"ע

מתעניינים. שבוע הספר ארכיון
מתעניינים. שבוע הספר ארכיון
פלאש 90

להאזנה

בין דוכני שבוע הספר בתל אביב בולט באופיו הייחודי דוכן אחד, דוכן ספרי גוש קטיף, הזוכה להתעניינות רבה של תושבי העיר הגדולה, ימניים ושמאלניים, המבקשים להכיר את חבל הארץ שנגדע, היכרות שאולי יהיה מי שיגדיר אותה מאוחרת מדי.

מאחורי ארגון הביתן עומד מרדכי בטר המרכז ביומיום את מרכז המידע 'קטיף' שבניצן. ביומן ערוץ 7 הוא סיפר על הביתן ובו ספרים סיפוריים, ספרי היסטוריה ותיעוד וספרי אלבומים על הימים שקדמו לעקירה, תקופת העקירה והימים שלאחריה, סך הכול כארבעים ספרים המוצגים בפני הקהל התל אביבי.

"התגובות מאוד חיוביות. הרבה אנשים מסתכלים על האלבומים, מתעניינים מימין ומשמאל, ובעיקר משמאל ואומרים לנו שלמרות שהם עצמם היו בעד ההתנתקות חשוב שימור הזיכרון. לנו חשוב שהציבור ייחשף למה שהיה ברצועת עזה", הוא אומר ומדגיש ש"אנחנו לא נכנסים לוויכוחים פוליטיים".

לשאלתנו מציין בטר כי מארגני הביתן לא הקפידו שבין המוכרים והמציגים בדוכן יהיו דוברים רהוטים שיוכלו לעמוד מול מתווכחים מקצועניים מכיוון שמאל של המפה הפוליטית, ובמקום ניתן למצוא סטודנטיות ממשפחות שנעקרו מהחבל לצד נציג של ועד המתיישבים. "לא הכנו את עצמנו למתקפות", הוא אומר ומוסיף: "וגם אין מתקפות. למרות שיש כאלה שאומרים שהיה צריך לבצע את העקירה לפני שלושים וחמש שנים או שהיה צריך לעשות כך גם ביהודה ושמרון, אבל אנחנו לא מתווכחים".

בטר מוסיף ומציין שגם העובדה שמגוון הוצאות לאור מעורבות בהוצאתם לאור של ספרי גוש קטיף מביא את הציבור להתייחס באופן מכובד וראוי לזיכרון ולחשיבותו.