שבוע הספר: מעבר לגבול של הסופר אלדד בק

בספר "מעבר לגבול", מגוללים רשמי מסעות במדינות ערביות ומוסלמיות, ומפגשים עם שרידי הקהילות היהודיות במדינות הללו.

קובי פינקלר , כ"ו בסיון תש"ע | עודכן: 14:45

מעבר לגבול
מעבר לגבול

 יש ספרים של תקופה ויש ספרים של פעם אחת וזהו.

הספר החדש של אלדד בק "מעבר לגבול" הוא ספר של תקופה.  אפילו בימים אלו. האם יש בנמצא הרבה כתבים ישראליים המסוגלים לדווח באמת מה קורה באפגניסטן או פקיסטן ואפילו מה"ממרמרה"? דומני שלא.

בק, שליח "ידיעות אחרונות" לאירופה, יושב כבר שנים ארוכות בברלין ונעזר בדרכון אירופי כדי לסקר עבור העיתון גם את מדינות ערב, בהן עיתונאי עם דרכון ישראלי חשוב כמת. בימים אלו יצא לאור ספרו המרתק "מעבר לגבול", המסכם שנים של גיחות מסוכנות למדינות איסלמיות בהן סוריה, אירן, עירק ואפגניסטן.

העובדה שבק מחזיק בדרכון אירופי מאפשרת לו לצאת לגיחות למדינות מוסלמיות רבות, בהן סוריה, לבנון, עיראק, איראן, פקיסטן ואפגניסטן. זהותו הישראלית של בק היא ברורה וידועה, מן הסתם, גם ל"צד השני". בנסיעותיו הרבות בעולם הערבי נחשף בק לעוינות הקשה כלפי ישראלים בפרט וכלפי יהודים בכלל. עם זאת, הוא גם שומר על אופטימיות מהולה בחיבה גלויה לאנושיות ולחום הקיימים בקרב בני האדם גם מצדו האחר של הגבול.

מעבר לגבול אינו מטפח אשליות שווא בדבר פתרונות קסם מיידים. הוא מתמקד בתיאור המציאות, סבוכה ככה שהיא. למרבה האירוניה, בק נתקל בחומה מתעבה של חשדנות גם בישראל, שרשויותיה החלו לפעול לאחרונה כדי למנוע ביקורים של עיתונאים ישראלים במדינות עוינות, אולי משום שתיאור אנושי של חיי היומיום באיראן עלול לצנן את להט התמיכה "במערכה המדינית הבין-לאומית, שישראל מנהלת בשנים האחרונות נגד איראן".

התיאורים והסיפורים ( שאני מקוה שכולם אמת כי קשה לבודקם) מרתקים ומושכים אותך לקרוא עוד ועוד. תמיד מה שנמצא מעבר לעין מרתק ומעניין.

בק הוא מזרחן בהשכלתו, בעל תואר ראשון בערבית ובלימודי האסלאם מטעם הסורבון בפאריז ובמהלך שירותו הצבאי וכן בשנותיו הראשונות של תהליך אוסלו שימש בק ככתב לענייני המזרח התיכון בגלי צה"ל. בק עבד ככתב עבור כלי תקשורת שונים מישראל ומאירופה, ומאז 2002 הוא כתב "ידיעות אחרונות" בגרמניה ובמרכז אירופה.

מעבר לגבול, ארצות אסורות מסעות ומפגשים מאת אלדד בק ,  350 עמודים.