מדינת ישראל נגד פדרמן
תובעת 152,000 ש"ח על פינוי החווה

הפרקליטות הגישה לבית משפט השלום בירושלים תביעה נגד נעם פדרמן להחזר ההוצאות על פינוי חוותו. פדרמן: תביעת סרק.

עוזי ברוך , ד' בתמוז תש"ע

נעם פדרמן ומשפחתו
נעם פדרמן ומשפחתו
פלאש 90

ההתעמרות במתנחלים נמשכת: למרות החלטת וועדת הפנים של הכנסת לפיה לא תתבע המדינה את ההוצאות על פינוי מאחזים מהמפונים כפי שאיננה תובעת ממפגינים אחרים ממשיכה הפרקליטות ברדיפת מתיישבי יש"ע ובדומה לתביעה נגד מפוני בית השלום מגישה תביעה דומה נגד איש הימין, נעם פדרמן.

בכתב התביעה דורשת פרקליטות מחוז ירושלים מפדרמן לפצות את המדינה בסכום של 152,650 ₪ בגין הוצאות בהן נאלצה לשאת מדינת ישראל, לצורך פינוי חוות פדרמן שבשטח הבטחוני המיוחד של קרית ארבע.

בתביעה נטען כי בסוף שנת 2008 פינו כוחות גדולים של צבא, מג"ב ומשטרה את חוות פדרמן שהוחזקה ע"י נעם ואלישבע פדרמן וע"י רבקה וסיני תור. מדובר במבנים שנבנו והוחזקו שלא כדין בשטח הבטחוני המיוחד של קרית ארבע הפינוי (שהוקם כדי להגן על תושבי קרית ארבע) באדמות שאינן אדמות מדינה.

לטענת הפרקליטות, הפינוי וההריסה בוצעו לאחר שעתירה שהגישו הנתבעים לבג"צ נגד הפינוי נדחתה ולאחר שהנתבעים סרבו לקיים בעצמם אחר צווי הפינוי וההריסה שהוצאו נגדם ונמנעו מלפנות ולהרוס את המבנים בעצמם.
פדרמן: במדינה מתוקנת היה ראוי שקודם הנתבע יקבל את התביעה ואח"כ בפרקליטות ירוצו לעשות יחסי ציבור


בפרקליטות מציינים כי כפועל יוצא מהתנהלות הנתבעים, תוך התעלמות בוטה מצווי ההריסה שהוצאו למבנים וזלזול בדרישות החוק ומחשש שהתממש בפועל לאלימות בעת ביצוע הפינוי, נאלצה המדינה, להשקיע משאבי כסף רבים בפינוי ובהריסה על חשבון הקופה הציבורית.

"התביעה הוגשה על מנת לשים קץ לזלזול של פורעי חוק ברשויות אכיפת החוק, ליצור הרתעה מפני הישנותן של הפרות חוק מסוג זה הפוגעות בשלטון החוק וכדי להשיב לקופת הציבור את סכומי הכסף האדירים שנאלצת המדינה להוציא לאכיפת צווים ופסקי דין. תביעה זו הוגשה בהמשך לתביעות קודמות שהוגשה על ידי המדינה להשבת עלויות הפינוי שבוצע ביצהר (גבעת להבה), הבית החום בחברון וכן לתביעות נוספות המוגשות להשבת עלויות פינויים שונים (למשל, בין היתר, בישובים אום אל פאחם, מוסמוס, מעאוויה, בת שלמה ועוד)", נאמר בהודעת הפרקליטות.

בפרקליטות מזהירים כי תביעות נוספות מצויות בימים אלה בהכנה ובכוונת פרקליטות המדינה להמשיך בהגשת תביעות שכאלו בכל מקום שיידרש.

"תביעות אלה, כמו גם אחרות, מקודמות ע"י הפרקליטות כחלק מתפיסה אסטרטגית, שלפיה על המדינה לעשות שימוש בכלים אזרחיים לשם שמירה על שלטון החוק ועל הקופה הציבורית".

איש הימין, נעם פדרמן, דוחה את התביעה בתוקף, "בתי משפט מחוזי ושלום קבעו שבהריסת החווה שלי הפרה המשטרה והפרקליטות זכויות אדם והשוטרים שביצעו את המעשים עברו עבירות חמורות כעת מוסיפה הפרקליטות חטא על פשע בתגובה על תביעה שהגשתי נגדה היא מגישה תביעת סרק העומדת בניגוד לפסיקת בתי המשפט", אמר פדרמן.

"אני מבין שהפרקליטות נוהגת בשיטה שההגנה הכי טובה היא התקפה אבל אני מעריך שכפי שתשע פעמים פסקו השופטים לטובתי פיצוי גם הפעם בתי המשפט יפסקו בדרך דומה. אני קורא לשרת המשפטים לעשות סדר בפרקליטות השמאלנית ולהדיח את יוזמי תביעת הסרק הזו: שי ניצן, ליאורה חביליו, ומוריה צ'רקה", אמר והוסיף "מצער מאוד שאני שומע על התביעה מהתקשורת. במדינה מתוקנת היה ראוי שקודם הנתבע יקבל את התביעה ורק אח"כ בפרקליטות ירוצו לעשות יחסי ציבור".