הצעת חוק לביטול חיוב המע"מ על המים

ח"כ תירוש: לא ייתכן שבחסות האמירה 'ישראל מתייבשת' יגבו מהשכבות החלשות בישראל מסים נוספים חסרי כל משמעות לפתרון משבר המים.

חזקי ברוך , י"ט בתמוז תש"ע

חקירה מהירה. תירוש
חקירה מהירה. תירוש
פלאש 90
היום (חמישי) מתייקרים המים בשיעור של כ-5%. כחלק מהמאבק המתמשך בהעלאת מחירי המים יזמה ח"כ רונית תירוש (קדימה) הצעת חוק שתבטל את תשלומי המע"מ על המים, אשר נוספו לחשבונות המים בגלל שהגובים הינם תאגידים ולא מועצות שהינן מלכרי"ם כבעבר.

ח"כ תירוש אמרה "כל מי שחושב  שהכסף הנוסף אותו גובים מאיתנו בחשבונות המים מיועד לסיוע למשק המים – כדאי שיבין שאחוזים ניכרים מהתשלום מועבר למע"מ בניגוד לעבר – ומהווים בעצם מס נוסף שניתן לנו ב'דלת האחרורית' ומשמעותו להתייקרות החשבון דרמטית. לא ייתכן שבחסות האמירה 'ישראל מתייבשת' יגבו מהשכבות החלשות במדינת ישראל מסים נוספים חסרי כל משמעות לפתרון משבר המים"
 
בדברי ההסבר לחוק נכתב "בחוק ההסדרים תוקן חוק המים, התשי"ט–1959 והוחלט על הקמת תאגידי מים שיגבו את חשבונות המים מהתושבים במקום הרשויות המקומיות. נוצר מצב לפיו התאגידים מחויבים במע"מ מעצם העובדה  שהם אינם מלכ"ר כפי שהייתה הרשות המקומית.

המע"מ מושת כמובן על האזרחים המשלמים את חשבון המים. לפיכך חשבונות המים של האזרחים גדלים בכ-16%, וסכום זה ממילא אינו מועבר לרשות המים לצרכי התפלה, אלא לקופת המדינה בלבד, ומהווה נטל מיסים נוסף", נכתב.

לדברי תירוש ההתייקרות נובעת מארבע סיבות: חובת תאגוד שהושתה על הרשויות המקומיות. מע"מ, שהינו תוצר לוואי לתאגוד שאינו מלכ"ר. ביטל סבסוד המים כתוצר לוואי של חוק ייעול משק המים והקמת מתקני התפלה.