סיורים אידיאולוגיים של השמאל - בעיר דוד

אודי רגוניס דובר עמותת אלעד: כל אחד יכול לבוא עם מדריך משלו. בשמאל מסיימים את כל הסיורים שלהם במפגש עם משפחות פלשתיניות .

בני טוקר , ד' באב תש"ע

עיר דוד
עיר דוד
פלאש 90טוען....

עמותת "עיר עמים" בגיבוי אנשי ציבור ורוח, ביניהם פרופ' זאב שטרנהל ויו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג, הגישה השבוע עתירה לבג"ץ נגד עיריית ירושלים, רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה ובה הם דורשים לבטל את ההסכם שמתוקפו מפעילה עמותת "אלעד" את אתר "עיר דוד".

בעתירה נטען כי בלבה של ירושלים, על שטח של כ-24 דונם, בין הר הבית להר הזיתים, מתנהלת בשנים האחרונות ישות עצמאית, "שנהנת מסמכויות שלטוניות ואוטונומיה לנהל את המקום כאוות נפשה". לטענת העותרים, מדובר בהאצלת סמכויות שערורייתית על-ידי רשות ציבורית לעמותה פרטית בעלת אוריינטציה פוליטית ואינטרס אידיאולוגי.

בתגובה אומר דובר עמותת אלעד, אודי רגוניס, כי זו עוד עתירה קנטרנית, "אנחנו רגילים לעתירות האלה של ארגוני השמאל, כמו שלום עכשיו ועיר עמים, הם רוצים לעצור את החפירות הארכיאולוגיות בעיר דוד ובהר הזיתים ואנחנו מקווים שבית המשפט ידחה את העתירה, זו עתירה פוליטית לחלוטין, קשה להם לראות את אתר עיר דוד מצליח".

לדבריו עמותת אלעד מעולם לא הכניסה פוליטיקה לעיר דוד. "העמותה הוקמה לפני עשרים שנה במטרה להביא יהודים לירושלים ולחשוף אותם לעיר דוד. העמותה גם מיישבת וגם מפעילה תיירותית את האתר. כל ממשלות ישראל תמכו בעמותה כולל כל העיריות, מי שבפועל מבצע את החפירות זו רשות העתיקות והפעלת הגן עצמו היא בידי רשות הטבע והגנים".

רגוניס מציין כי כל אדם יכול להגיע לעיר דוד עם מדריכים משלו והטענה של עיר עמים כאילו עמותת אלעד מנחילה אידיאולוגיה מסוימת למבקרים היא שקרית. "לעיר דוד מגיעים בשנתיים האחרונות בכל שנה כארבע מאות אלף מבקרים, כל אחד בא עם ההדרכות שלו ואנחנו לא מתעסקים עם הצד הפוליטי, יש כאלה שבאים עם מדריך יהודי, ערבי או נוצרי".

לדבריו דווקא ארגוני השמאל הם אלה שדואגים לקיים סיורים עם אופי אידיאולוגי מוצהר. "הסיורים שלהם תמיד מתקיימים בחסות עמותת עמק שווה והם תמיד מסיימים את הסיור בביקור אצל משפחה פלשתינית בתוך הכפר. הם לא ייקחו את המבקרים למשפחה יהודית, הם נפגשים עם פלשתינים שחלקם הם בעלי עבר פלילי, אנשים שבנו באורח בלתי חוקי ועכשיו הם בוכים על מר גורלם ומספרים על כך שרוצים להרוס להם את הבית".

הוא מציין שגם עמותת עיר עמים שהגישה את העתירה  מקבלת כספים מהקרן החדשה. "לצערי יש תופעה של יהודים שעוקבים אחרי יהודים, כמו בספר מלחמות היהודים, זה לא חדש שיש כל מיני אנשי רוח מהשמאל הרדיקלי שחתומים על כל מיני עצומות, עיר עמים שייכת לקרן החדשה לישראל והכספים הם של ממשלות זרות, אז פעם זה היה דו"ח גולדסטון, פעם שנייה פעולות נגד קציני צה"ל, אח"כ ספינת המרמרה ועכשיו פעולות בירושלים, זה ממש לא מפתיע אותנו".