קרבנות טרור:
לעקל את ספינות המשט הטורקי

קרבנות טרור המיוצגים ע"י ארגון "שורת הדין" דורשים לעקל את ספינות המשט הטורקי, בכדי להבטיח את מימוש פסק הדין בתביעה נגד חמאס.

ידידיה בן אור , י"ד באב תש"ע

הספינה הטורקית במשט הקודם
הספינה הטורקית במשט הקודם
פלאש 90

הבוקר תוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה דחופה לעקל את שלוש הספינות התורכיות שנתפסו במשט לעזה, לפני שישוחררו לתורכיה בהתאם להחלטת הממשלה מיום חמישי האחרון. העיקול מתבקש במסגרת תביעת טרור שהוגשה כנגד ארגון החמאס, על מנת להבטיח כי פסק הדין שינתן כנגד החמאס ישולם. סכום העיקול הינו בסך 160,000,000 ש"ח. 

הספינות מוחזקות נכון להיום בידי ישראל והן עוגנות בנמלי אשדוד וחיפה. ביום חמישי האחרון התקבלה החלטה על ידי ראש הממשלה, שר הבטחון ושר החוץ לשחרר את הספינות לתורכיה.

התובעים, משפחת ויינשטיין, שכלה את בנה הצעיר, אדם (בן 14 במותו), בפיגוע הטרור במדרחוב בן יהודה בירושלים בדצמבר 2001. לפני ארבע שנים הגישה המשפחה תביעה כנגד החמאס וכנגד הרשות הפלשתינית בגין אחריותם לפיגוע, הואיל והפיגוע בוצע על ידי שני מחבלים מתאבדים – אוסאמה מוחמד עיד בחר, פעיל ארגון החמאס, ונביל מוחמד ג'מיל חלביה, פעיל מנגנון "המודיעין הכללי" של הרשות הפלשתינית.

בבקשת העיקול נטען, כי ארגון ה-IHH בבעלותו מצויות הספינות, הינו שותף מלא של ארגון החמאס לדרך ולמעשים, ומשמש זרועו הארוכה, ולפיכך לבית המשפט סמכות לעקל את הספינות במסגרת תביעה כנגד החמאס. הבקשה נסמכת על חוות דעת מומחה לענייני ארגוני טרור פלשתינאים ועל דו"ח של מרכז המידע למודיעין ולטרור במרכז למורשת המודיעין, אשר מוכיחים את השתייכות שני הארגונים לתנועת האחים המוסלמים, ומפרטים את עבודתם בצוותא של החמאס וה-IHH בענייני המשט בפרט, ובענייני תמיכה בזרוע החברתית של החמאס בכלל. ארגון ה-IHH הוכרז ארגון בלתי חוקי בישראל ובארה"ב כחלק מ"קואליציית הצדקה" של ארגון החמאס, ולפני כחודש אף הוצא מחוץ לחוק בגרמניה.

עוד נטען בבקשה, כי הספינות נרכשו על ידי ה-IHH לשם העמדתן לצרכי החמאס, והסחורות שנשאו נועדו לשמש את ממשלת חמאס. כן נטען, כי המשט לעזה, בסיומו נתפסו הספינות, תואם על ידי ארגון ה-IHH מול בכיר בממשלת החמאס בעזה, ג'מאל אלחודארי, ומתוכננים משטים נוספים אשר הספינות הללו אמורות ליטול בהם חלק.

התובעים, המיוצגים על ידי עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר ורועי כוכבי מארגון "שורת הדין" טוענים, כי אם לא ינתן צו העיקול, לא יהיה בידם לגבות את פסק הדין לכשינתן. לטענתם, ניתנו כבר שלושה פסקי דין כנגד החמאס, בסכום כולל של 1.35 מיליארד ש"ח, אשר ארגון החמאס לא פרע עד היום. 

לדברי ב"כ התובעים, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר: "ביום חמישי האחרון קיבלה ממשלת ישראל החלטה לשחרר את הספינות לתורכיה, תוך קבלת התחייבות כי לא ישמשו עוד למשטים לעזה. צו העיקול יבטיח נאמנה – בניגוד למילה שנותן ארגון טרור – כי הספינות הללו אכן לא ישמשו עוד למשטים לעזה".