הרמטכ"ל: שירות חובה - גם לערבים וחרדים

הרמטכ"ל גבי אשכנזי סבור כי יש לעבור משירות חובה לחובת שירות. מי שלא יתגייס לצה"ל ישרת במשטרה, במד"א, במכבי האש, בזק"א ועוד.

חגי הוברמן , י"ד באב תש"ע

אשכנזי בבקו"ם היום
אשכנזי בבקו"ם היום
דובר צה"ל
הרמטכ"ל גבי אשכנזי קורא להחיל שירות חובה על כל צעיר וצעירה שמלאו להם 18 ולכלול בהסדר את הערבים ואת החרדים שמספרם גדל והולך.
 
אשכנזי ביקר הבוקר (ראשון) בבסיס הקליטה והמיון, לרגל פתיחת מחזור גיוס אוגוסט. הגיוס ליחידות השדה נפתח השנה דווקא בגיוס חטיבת "גבעתי" וחיל האיסוף הקרבי. מחזור הגיוס הנוכחי משקף עלייה מתמשכת במוטיבציה ללחימה בהשוואה לגיוס אוגוסט 2009: 73.3% מכלל הכשירים לשרת ביחידות השדה ביקשו לשרת כלוחמים, לעומת 71.9% בגיוס אוגוסט דאשתקד.

על אף העלייה במוטיבציה לגיוס ליחידות קרביות, ציין הרמטכ"ל כי יש להמשיך ולפעול למען הרחבת השירות גם לחלקים נוספים של האוכלוסייה, במודל השירות הלאומי.

לדברי הרמטכ"ל יש לעבור משירות חובה לחובת שירות. הוא הציע להקים בסיס קליטה ומיון וירטואלי שבו יעברו כל צעירי ישראל ולצה"ל תהיה זכות בחירה ראשונה. מי שלא יתגייס לצה"ל ישרת במשטרה, במגן דוד אדום, במכבי האש, בארגון זק"א ובארגונים אחרים.
 
המצב כפי שהוא היום אינו יכול להימשך - אמר אשכנזי - לא יעלה על הדעת שחייל משוחרר יפגוש באוניברסיטה בן מחזור שלו שלומד כבר תואר שני משום שלא שירת בצה"ל.