הורי חללי אסון הכבל נגד הרב פרץ

עו"ד אליעד שרגא, אשר מייצג את משפחות חללי אסון כבל, לא מבין כיצד הרבצ"ר נשלח לרומניה לאחר שהיה מעורב לטענתו בהפקרת חיילים.

עוזי ברוך , י"ז באב תש"ע

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
פלאש 90

שופטי בג"ץ דנו היום (רביעי) בעתירתם של הורי חללי אסון הכבל נגד מינויו של תא"ל הרב רפי פרץ לתפקיד הרב הצבאי הראשי.

במהלך הדיון מתחה השופטת מרים ביקורת על הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי, ועל שר הביטחון, אהוד ברק, אשר לא ניאותו לפגוש את ההורים לפני קבלת ההחלטה על המינוי.

"מה יקרה אם כבוד הרמטכ"ל יזמן את ההורים לפגישה? זה קצת צורם שעד כה זה לא נעשה", אמרה השופטת נאור לנציגי המדינה בדיון.

עו"ד אליעד שרגא, המייצג את ההורים, התעקש בבית המשפט לחבר את הטענות לאירועי הימים האחרונים. "צחוק הגורל הוא ש-18 שנה אחרי אסון הכבל, דווקא מי שהיה מעורב באופן אישי בהפקרת חיילים, מייצג את הסמכות המוסרית העליונה ונוסע עם צה"ל לרומניה".

שרגא גם דחה הצעת פשרה שניסו השופטים להציע, לפיה יאותו כעת הרמטכ"ל ושר הביטחון להיפגש עם ההורים השכולים, "האמהות לא זקוקות לליטוף של הרמטכ"ל. אם הוא רוצה לשמוע אותנו רק בשביל סימפטיה אז לא צריך להיפגש, התיק הזה הוא עקרוני".

באוגוסט 1992 אירע במדבר יהודה "אסון הכבל", שבו נהרגו בעת אימון שני לוחמים של יחידת החילוץ וההצלה בהיטס של חיל האוויר (669), סמל אסף רוזנברג וסמל גיל צוריאנו שעה שתרגלו השתלשלות באמצעות חבל מתוך המסוק. החבל ניתק והלוחמים נפלו אל מותם. מי שהטיס את המסוק באותה תאונה היה הרב הצבאי הראשי של צה"ל, תא"ל רפי פרץ.

ועדה פנימית של חיל האוויר שמונתה בעקבות האסון קבעה כי הוא נבע מכשל טכני וכי הרב פרץ אינו אשם בו. אולם ועדת חקירה חיצונית שהוקמה לאירוע בראשות השופט אליהו וינוגרד קבעה כי הרב פרץ נושא באחריות לאירוע ובעקבות מסקנותיה הוא אף נשפט וננזף.