המרוץ לרמטכ"ל: למה תמיד בוחרים מפא"יניק?

איתן הבר טוען כי מדינת ישראל פספסה לא פעם, אנשים מצוינים רק בגלל שלא היו שייכים לקליקה הנכונה. ראיון.

בני טוקר , כ"ט באב תש"ע

לא שוכחים. אשכנזי
לא שוכחים. אשכנזי

איתן הבר עיתונאי ופובליציסט ישראלי, לשעבר, מנהל לשכת ראש הממשלה, יצחק רבין, מספר לערוץ 7 כי מלחמות האלופים לא פסקו אף פעם, "הייתי עד עשרות שנים למינויים של רמטכ"לים, היו מינויים שעברו באופן טבעי והיו מינויים שהתנהלו תוך מלחמות קשות, לעיתים הצנזורה אסרה לפרסם אותם אבל אני מבטיח לך שאם הם היו קורים היום הם היו מציפים את התקשורת".

הוא נותן דוגמאות שטרם נחשפו, "עזר וויצמן היה משוכנע שהוא ייבחר להיות רמטכ"ל על ידי לוי אשכול, אבל הייתה אז פעילות פוליטית קשה נגד עזר שהצטייר כימני, המחנה הנגדי הציע את חיים בר לב שנבחר בסוף, אבל עזר לא שכח וזינב באחוריו של לוי אשכול שנים אחרי.

אני הייתי גם מעורב באי מינוי של האלוף במיל' אמיר דרורי לרמטכ"ל, כשנאמר לו שהוא לא יהיה רמטכ"ל , הוא אמר דברים מאוד קשים על יצחק רבין שרצה לפטר אותו עוד באותו לילה. המקרה המלוכלך ביותר היה עם המינוי של דן שומרון לרמטכ"ל הפיצו עליו שמועות קשות על מנהגיו המיניים, הוא אגב לא ידע על השמועות אבל זה גורם שהובא בחשבון בעת בחירתו".

הבר טוען כי פעמים רבות רמטכ"ל נבחר על פי השקפת עולמו, "בוא נהיה הוגנים וכנים, במשך עשרות שנים רמטכ"ל נבחר אם הוא היה מפא"יניק או לפחות מקורב למפא"י, לא אפשרו לאחרים להיבחר גם אם הם היו מוצלחים. בהמשך פחת האפקט המפלגתי, אבל אין ספק ששר בטחון בוחר רמטכ"ל אם יהיה לו נוח לעבוד איתו, הרבה פעמים זה טוב מאוד אלא אם כן הרמטכ"ל הוא יס-מן שאז זה ממש לא טוב".

הוא מבין מדוע יש כל כך הרבה יצרים במאבק הנוכחי, "אני מבין את היצרים הלוהטים בקבלת המשרה הזאת, יש פה אנשים ששרתו, עשרים שלושים ואפילו ארבעים שנה והגיעו לשפיץ של החוד, תפקיד הרמטכ"ל לדעתי הוא התפקיד החשוב ביותר במדינת ישראל ולא במקרה אנשים שואפים להגיע אליו".