מתנת בת מצווה – מחנה לילדים בלוחמי הגטאות

מרים, כלת בת מצווה תושבת ניו ג'רזי, הקדישה את מתנת בת המצווה שלה לקיום מחנה חווייתי ללימוד מוראות השואה לילדי דרום הארץ.

שמעון כהן , א' באלול תש"ע

מחנה חוויתי מיוחד לילדים מדרום הארץ התקיים השבוע בבית לוחמי הגטאות. המחנה הוא יוזמתה ותרומתה של מרים הירשאפט בת ה-12 מניו ג'רזי שבחרה להקדיש את מתנות בת המצווה שלה למטרה זו.

 "כשילדים לומדים על השואה, זה לא רק מלמד אותם על הסיפור האיום ונורא של מיליון ילדים יהודים שנספו בשואה, זה גם מקרב אותם לנפשם של דור הסבים והסבתות שלנו", מסבירה כלת בת המצווה את חשיבות הפרויקט שלקחה על עצמה ובמסגרתו רתמה גם את חבריה וקהילתה היהודית למטרה אחת – מימון מחנה במוזיאון יד לילד בבית לוחמי הגטאות בגליל המערבי עבור ילדי הדרום הנמצאים תחת איום טילים מעזה. 

במוזיאון לוחמי הגטאות מספרים כי בתחילת השנה הגיעה אליהם פנייתם של מרים והוריה, ובה הציעה מרים לממן מחנה לילדי הדרום בני גילה, לאחר שצפתה במהדורת חדשות בה דווח כי בשל מגבלות תקציב, ילדים מהדרום כמעט ואינם יכולים לבקר במוזיאון יד לילד בבית לוחמי הגטאות, המוזיאון היחיד בעולם המיועד לילדים. "אני חושבת שלהוציא את הילדים מהישובים בהם הם מופגזים מעזה, הוא בעל משמעות מעבר לשליחת כסף ל'יד לילד'. בסיור שכזה גם ניתנת להם הזדמנות לחשוב על משמעות זהותם היהודית ועל האחריות שלהם כיהודים" כתבה מרים במכתבה לבית לוחמי הגטאות.

"הפרויקט ריגש את כל הקהילה והתגובות היו מעבר לציפיותינו" סיפרה השבוע תמי הירשאפט, אמה של מרים, על תגובת הקהילה היהודית בפיילרון, ניו ג'רסי "כולם דיברו בהערכה על בחירתה של ילדה צעירה בחשיבות זיכרון השואה. נשיא בית הכנסת אמר 'אם ילדה קטנה בת 12 יכולה להחליט לתמוך בארגון כזה, איך אפשר ללא ללכת בדרכה', ושאר הקהילה השתתפה במימון המחנה".

השבוע, לאחר תקופת הכנה ארוכה, התקיימה הקייטנה לעשרות נערים מיישובים בדרום הארץ. מרים ומשפחתה הגיעו אף הם במיוחד לארץ במטרה להשתתף במחנה עם הקבוצה, ויחד עם ענת כרמל מנהלת מוזיאון יד לילד וצוות המוזיאון ביקרו הצעירים בבית לוחמי הגטאות, השתתפו בהפרחת עפיפונים של תקווה למען שחרורו של גלעד שליט ונפגשו עם מנכ"ל בית לוחמי הגטאות רמי הוכמן ששוחח עם הילדים והודה למרים ומשפחתה על היוזמה המיוחדת והמרגשת. בהמשך ביקרו הצעירים, שלנו בלוחמי הגטאות, באתרי תיירות בולטים בגליל המערבי ביניהם עכו העתיקה, ואתר הנקרות בראש הנקרה והשתתפו בפעילויות חווייתיות מהנות נוספות ברחבי האזור.