"מזל שהרמטכ"ל לקח אחריות"

ראש מטה פיקוד דרום לשעבר, תא"ל במיל' צביקה פוגל, סבור שהרמטכ"ל עצר את הסחף באמון הציבור, בעקבות עדותם של נתניהו וברק.

בני טוקר , א' באלול תש"ע

עדות בדלתיים סגורות. אשכנזי
עדות בדלתיים סגורות. אשכנזי
פלאש 90

תא"ל במיל' צביקה פוגל, לשעבר ראש מטה פיקוד דרום, ומפקד תחום בקרת אש בעפרת יצוקה, סבור כי עדות הרמטכ"ל היום בוועדת טירקל, החזירה את גלגלי השפיות למקומם, "מזל שהרמטכ"ל לקח אחריות ואמר שהוא נושא באחריות לפעולות צה"ל, אחרת עוד היו מזמינים לחקירה גם את חיילי השייטת. הרמטכ"ל שם סוף לסאגה הלא מכובדת שהייתה פה כשכל אחד גלגל את האחריות על הצד השני".

פוגל סבור שהנבחרים שלנו צריכים לגלות קצת יותר אחריות, "אני חושב שהנבחרים שלנו שוכחים לפעמים מה הם צריכים לעשות, ושהם צריכים לעמוד מאחורי אותם חיילים, כי אם הם לא יעשו את זה, אנחנו עלולים לאבד את עמוד השידרה של הדמוקרטיה, נבחרי הציבור מתחלפים אבל חיילי צה"ל תמיד יישארו איתנו".

לדבריו, אפילו אהוד ברק לא לקח על עצמו את מלוא האחריות כפי שעשה היום הרמטכ"ל, "הייתה לי תחושה שברק אמר שאנחנו אחראים על המה, והצבא אחראי על האיך, אני מכיר את אהוד ברק ואין לי ספק שהוא ידע היטב גם את האיך, לכן נראה לי מיותר להבליט את השוני בין המה והאיך. אין מקום אף פעם להוריד את האחריות לדרג נמוך יותר, החיילים רוצים לדעת שיש מי שעומד מאחוריהם כפי שהיה בעפרת יצוקה ולא כמו שהיה במלחמת לבנון השנייה שהדרג המדיני האשים את הדרג הצבאי".

פוגל מגנה את התהליך שעובר על מנהיגים רבים שבורחים מאחריות, "נדמה שלעיתים יש בריחה מאחריות, המנהיגים לוקחים פחות אחריות כי רבים מהם צמחו בפוליטיקה שלצערנו הצמיחה פחות אנשים שמוכנים לקחת אחריות. במבנה הנוכחי של המנהיגות הפוליטית כשאין חוקה וכל מנהיג תלוי ברוב הקואליציוני אז ממילא קשה לבצע את מה שאתה מאמין ואתה חייב להתחשב בשותפים שלך, וממילא חופש הפעולה שלך יורד ואתה גם נתון להתערבות של בית המשפט שמתערב היום בכל דבר, כך שאין תגמול אמיתי לנבחר ציבור שלוקח על עצמו אחריות".

פוגל משוכנע שמסמך גלנט מפוברק, "לשם הגילוי נאות אקדים ואומר, שאני מכיר את גלנט והוא גם מפקדי האישי, אין לי ספק שידו לא הייתה בדבר, יש לו כל כך הרבה זכויות והוא לא צריך לחפש יחצ"ן, אם הייתי חושב שזה הוא לא הייתי ממשיך לשרת במילואים, לצערי מישהו מנסה היום להכתיב מי יהיה הרמטכ"ל הבא, חשבתי שהצבא נותר החלקה הטובה שלנו, ואני מצטער שהגענו למקום הזה".