חדש בשומרון: אורחן לזוגות במעלה לבונה

מיזם תיירותי פרטי חדש בשומרון: אורחן (צימר) חדש במעלה לבונה – הימור כלכלי או מהלך תיירותי מתבקש בנוף התנ"כי הקדום?

שמעון כהן , י"ג באלול תש"ע

צימר בשומרון
צימר בשומרון

להאזנה לראיון

במקום בו היה המלון של מיכה המקראי כמובא בספר שופטים, בישוב מעלה לבונה שבחבל בנימין, הקים יוסי מיימון את הצימר שלו שאותו הוא מעדיף לכנות במילה העברית 'אורחן'. ביומן ערוץ 7 הוא מספר על המיזם הפרטי והנדיר יחסית בנוף הקדומים של השומרון.

"מיכה אירח אנשים במלון שהיה על דרך האבות בדרך לשילה. הדרך הזו קישרה בין ירושלים, חברון, שכם ועוד. על בסיס הסיפור הזה הקמנו את 'לינה בסלע' ", הוא מספר על המבנה שהוקם במרומי צוק שלושה מילין מערבה מהמקום בו הוצב פסל מיכה בשעתו בשילה.

על הנוף הניבט מחלון האורחן שלו מספר מימון ומתאר את בקעת מעלה לבונה ואת העיר לבונה התנ"כית שעליה מצוי היום הכפר לובן א-שרקיה. מהמקום יוצאים מסלולי הליכה, רכיבה על סוסים, ביקור בבתי בד ויקבים של יישובי הסביבה ועוד. מיימון עצמו מוציא את אורחיו המבקשים זאת לסיורים בין הגבעות ובין דפי התנ"ך, "להקשיב לסיפורים ולשמוע את ירמיהו, עלי ואחרים מדברים על הגבעות", הוא אומר. ולמי שמעוניין רק לנוח באורחן ממתינה בריכת שכשוך ואף מקווה פרטי.

כאמור וכידוע, האזור אינו משופע במלונות, צימרים ובתי אירוח, ובכל זאת החליט מימון לקחת את הסיכון הכלכלי ולהשקיע באפיק התיירותי הבלתי מנוצל של השומרון. "אנחנו מהמהמרים", הוא אומר בחיוך ומזכיר את האמירה המחויכת ולפיה טרם הכניסה לארץ הרג משה את חשבון כדי שההשקעה בארץ תהיה "בלי חשבון...". "אנחנו יוצאים לדרך וכמו שהיה עד היום בעשרים וחמש שנות קיומו של הישוב מעלה לבונה ובעשרות שנות ההתיישבות אנחנו לא עושים חשבון".

האורחן הוקם לפני כחודשיים ובמהלך חודשי החופש הגדול עבר את טבילת האש של האורחים הישראליים שהגיעו מכל מקום בארץ, ולהפתעתו של מיימון איש מהם לא שאל את השאלה שהייתה פעם מחויבת המציאות – "לא מסוכן כאן?". "אנחנו יותר בטוחים מאזור סכנין, מואדי עארה ומהגוש הבדואי שסביב באר שבע. מדינת ישראל משופעת במקומות מסוכנים, בגליל, בדרום ובמרכז, ואצלנו הכבישים בטוחים ולא עוברים בכפרים ערבים, שקט ושלווה".