'ככל שאוהבים תלמיד הוא נכון יותר להשקעה'

שיחה עם ראש ישיבת 'רעותא' על חינוך, אהבה, אמון ותביעה עצמית, שלדבריו טובים גם לתלמידי תיכון.

שמעון כהן , י"ט באלול תש"ע

הכנסת ספר תורה בישיבה. ארכיון
הכנסת ספר תורה בישיבה. ארכיון
פלאש 90טוען....

במושב כרמל שבדרום הר חברון יחנכו מחר ארון קודש חדש ויכניסו ספר תורה חדש לבית המדרש 'רעותא', שניהם תרומת משפחת צביבל. ביומן ערוץ 7 ניצלנו את ההזדמנות הזו כדי לשוחח עם רב הישיבה, הרב נתן אופנר, על חינוך צעירים ומבוגרים ועל ייחודו של בית המדרש הרואה כיעד את העלאת הרצון ('רעותא', בארמית) אצל התלמיד ללמידה ולעבודת הבורא.

הרב אופנר מספר על כחמישים עד שישים תלמידים הכוללים בוגרי צבא, ישיבות הסדר ומכינות הלומדים יחד באופן שאינו מחולק לשיעורים נפרדים אלא מתוך שיתוף מלא ביניהם.

"אנחנו משתדלים לפתח את הרצון ללמוד ולעבודת ה', ולשם כך אנחנו רואים חשיבות בעין הטובה של התלמיד על העם ואפילו על עצמו, ומתוך האמון הזה מתאפשר חיזוק הרצון לעבודת ה' ", אומר הרב הופנר.

אמנם בישיבה שלו לומדים בוגרים בגילם, אולם ניתן ללמד גם תלמידי תיכון צעירים ברוח זו. לטעמו זו הדרך היחידה האפשרית, דרך העין הטובה והאמון העצמי כבסיס למסוגלות לימודית. "אצל חבר'ה שלא התייחסו אליהם בצורה כזו היו נזקים גדולים", הוא אומר ומדגיש: אמונה עצמית לא סותרת תביעה עצמית", ומציין כי אמנם אצל מבוגרים אין צורך בתביעה חיצונית ללימוד, אך כבר כעת ישנן ישיבות תיכוניות הפועלות מתוך רוח זו ותפיסה שכזו "להרבות באהבה. ככל שאוהבים את התלמיד יותר הוא נכון להשקיע יותר"