לימודים חינם לחיילים – בנגב, בגליל וביו"ש

הממשלה אישרה הבוקר את האזורים בהם תינתן שנת לימודים חינם במוסדות להשכלה גבוהה, לחיילים משוחררים ולבוגרי השירות האזרחי-לאומי.

, ד' בתשרי תשע"א

מתמודדות במכללה
מתמודדות במכללה

הממשלה אישרה הבוקר את האזורים בהם תינתן שנת לימודים חינם במוסדות להשכלה גבוהה, לחיילים משוחררים ולבוגרי השירות האזרחי-לאומי.

האזורים בהם תינתן שנת לימודים חינם הם ברוב שטחי הנגב והגליל, יהודה ושומרון ובאשקלון. 

 כזכור, בספטמבר 2009, אישרה הממשלה מתן שנת לימודים ראשונה חינם ליוצאי צבא ולבוגרי השירות האזרחי-לאומי שילמדו במוסדות אקדמיים בפריפריה. עוד הוחלט כי את המלגה תעניק קרן ייעודית שתוקם למטרה זו במסגרת הקרן לחיילים משוחררים, ותקציבה השנתי יהיה 80 מליון ₪. כמו כן נקבע כי יוקצו משאבים לסיוע לחיילים משוחררים ובוגרי שירות לאומי אזרחי המגיעים מהפריפריה למוסדות אקדמיים בכל רחבי הארץ.

בעקבות החלטה זו, בוצע בחודשים האחרונים תהליך חקיקתי בכנסת לתיקון חוק חיילים משוחררים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין כי מדובר בהחלטה חשובה שתתרום הן לחיילים ולחיילות המשוחררים והן לפריפריה. "באמצעות החלטה זו אנו מעודדים רכישת השכלה גבוהה בקרב יוצאי צבא ובוגרי השירות האזרחי-לאומי ובו בעת מחזקים את ישובי הפריפריה, ומושכים לאזורים אלו אוכלוסייה חזקה ומשכילה. החלטה זו היא חלק מההתחייבות שנתנו לפני הבחירות ואני פועלים כדי ליישמה".

סגנית השר גילה גמליאל הוסיפה כי ההחלטה זו תוביל למהפכה חיובית בהשכלה הגבוהה בישראל. "היא תצמצם באופן משמעותי את הפערים בחברה הישראלית ותאפשר להפוך את ההשכלה הגבוהה לנגישה יותר לכל צעיר וצעירה. מדובר בחלק מתוכנית אסטרטגית להפיכת הצעירים למשאב לאומי. אני צופה שאלפים יזכו למענק. השלב הבא מבחינתי הוא לדאוג לתעסוקה ודיור לצעירים באותם האזורים".