נכי צה"ל: המדינה יורקת לנו בפרצוף

מיכאל הרשקוביץ יושב ראש עמותת מצדיעים לנכי צה"ל קורא לשים סוף לזילות במעמדם של נכי צה"ל שלחמו ומסרו את נפשם למען מדינת ישראל.

בני טוקר , ז' בתשרי תשע"א

מיכאל הרשקוביץ
מיכאל הרשקוביץטוען....

ערב הצדעה ללוחמים נכי צה"ל נערך הערב (רביעי) בתל אביב. במהלך הערב נחשפה לראשונה תעודת פצוע המלחמה, לוחם נכה צה"ל וכן הוצגו לראשונה ארבעה הצעות תיקון לחוק הנכים, אשר הוגשו על ידי עמותת מצדיעים לנכי צה"ל.

מיכאל הרשקוביץ יו"ר עמותת מצדיעים לנכי צה"ל, אומר לערוץ 7, כי בשנים האחרונות חל פיחות במעמדם של נכי צה"ל שנפצעו במלחמות ישראל, "כיום זה אבסורד שמתוך 55 אלף נכי צהל, פחות מעשרים אלף הם לוחמים שנפצעו, לא ברור לי מדוע לוחמים שנפצעו במלחמה לא מקבלים תעודה שמגדירה את תפקידם, צריך לבדל את הלוחמים שנפצעו משאר הנכים, לא ייתכן שזכויותיו של לוחם שנפצע בפעילות צבאית או באימונים יהיו זהות לזכויותיו של חייל שנפצע בתאונת דרכים במהלך חופשה לאחר שהוא שתה שני בקבוקי וודקה, או שנפצע במהלך משחק כדורגל, כיום כל נכה נכנס אוטומטית לארגון נכי צה"ל ומעמדם של הנכים שנפצעו בלחימה שווה לכולם והיחס בהתאם".

לדבריו הלוחמים הפצועים חשים מושפלים, "ועדת ברודט בדקה את זה, ואכן הלוחמים מרגישים שהרחיקו אותם מהבית שלהם, אני אחד מאותם מתים חיים, הלומי קרב מהחווה הסינית, ולצערי חלה זחילה בחוק הנכים, התחילו לעוות את חוק הנכים ולצרף לארגון כל מיני אנשים מכל מיני ארגונים, כמו שרות בתי הסוהר והמשטרה הכחולה, שוטר בדרגה בכירה שמגיש היום בקשה להכרה לנכות, בגלל שהוא נפגע בגב שלו מהישיבה הממושכת במזגן, מוכר כנכה צה"ל זה אבסורד, אני לא אתפלא אם בקצב הזה בעתיד יכירו גם במאבטחי קניונים שנפצעו כנכי צה"ל".

הרשקוביץ טוען כי מדינת ישראל שכחה לכבד את אלה שמסרו את נפשם במלחמות ישראל, "פעם נכי צה"ל נסעו חינם בתחבורה ציבורית, היום אף אחד לא מתייחס אליהם, לא מתביישים אפילו לזרוק אותם מהבית, בגלל משכנתא שחזרה, נכי צה"ל במצב כספי קשה, חושבים שנכי צה"ל מרופדים בתגמולים ולא יודעים שנכי צה"ל משתכרים שכר מינימום".

הוא מביע תקווה כי עם תחילת מושב החורף יתוקנו תקנות חדשות שיתקנו את המעוות, "אנחנו נגיש הצעות לתיקונים בחוק, כך שיוקם ארגון נוסף ללוחמים נכי צה"ל, תוך הבדלה בין הלוחמים הנכים לשאר הנכים, אבל נעמוד על כך שהחוק יחול לא רטרואקטיבית ומי שהוכר כבר בעבר, לא יפגע מעמדו, אבל מכאן ואילך, חיל שלקח רכב בזמן חופשה, נסע לבלות ושתה אלכוהול ונפגע בתאונה, לא יוכר כנכה צה"ל, גם חייל שבעת חופשתו שבר את הרגל במשחק כדורגל לא יוכר כנכה צה"ל, אנחנו גם נדרוש שהגמלה של נכי צה"ל לא תהיה של שכר מינימום, 3500 ₪, אלא של המשכורת הממוצעת במשק, 8000 ₪".