אשכנזי:
העברת הנשק מרוסיה לסוריה - מדאיגה

"תופעת העברת הנשקים מרוסיה לסוריה הינה תופעה מטרידה שהתגברה בשנה האחרונה", כך אמר הרמטכ"ל בביקורו בתרח"ט של הצנחנים בדרום הארץ.

קובי פינקלר , י"ג בתשרי תשע"א

אשכנזי בתרגיל. הבוקר
אשכנזי בתרגיל. הבוקר
צילום: דו"צ

(צילומי הוידאו באדיבות דו"צ)

"תופעת העברת הנשקים מרוסיה לסוריה הינה תופעה מטרידה ובשנה האחרונה התגברה תופעה זו עוד ועוד", כך אומר הרמטכ"ל בביקורו הבוקר בתרח"ט של הצנחנים בדרום הארץ.

בהתייחסו למכירת הנשקים מרוסיה לסוריה אמר הרמטכ"ל, כי "אנחנו עוקבים אחרי עיסקה זו זמן רב. היו ניסיונות כולל של דרגים מדיניים גבוהים ביותר לנסות למנוע זאת. זו התפתחות לא טובה".

הרמטכ"ל טען, כי אין חשש מיידי שהנשקים והטילים יועברו מסוריה לחיזבאללה, אך זו הסתברות שנדע להתמודד איתה", אמר הרמטכ"ל במהלך הביקור בו התקבל בחום רב. המח"ט אהרון חליווה סיפר כי זהו האימון החטיבתי ה-3 שלו מאז נכנס לתפקידו לפני כ-14 חודשים, ושיתוף הפעולה בין כלל מרכיבי הכוח ניכר כאן בעליל.

בתרגיל ניתן היה לראות את טייסי מסוקי וטייסי חה"א כאשר הם שותפים לתרגיל בצורה מלאה ובילו איתם כל 3 ימי התרגיל בהליכה רגלית 'דברים שרואים מלמטה אינם נראים מלמעלה' אומר סרן א. טייל קרב, שמסיים עם לוחמי החטיבה את המסלול.

בעודו מביט דרך המשקפת לעבר יעד מדמה מעוז סורי אומר הרמטכ"ל כי באחרונה הועלתה לגבול הצפ' גם חט' כפיר, חט' שעיקר יעודה ועיקר תעסוקתה ביו"ש ''חט' שהתבגרה ואנו רואים חשיבות בשילובה גם בגבול הצפ'. הגדלנו את כמות אימונים מ-6 ל-9 שבועות, כך שבהחלט ניתן לראות חט' נוספת פועלת בצורה מיומנה בשטח''.

באשר למציאות ביו"ש וסביב רצועת עזה אומר הרמטכ"ל ''יש רגיעה בשבועיים וחצי האחרונים. הצלחנו למנוע פיגועים ביו"ש וגם בעזה יש מציאות בטחונית שונה. לא נאפשר את המצב שהיה לפני מבצע עופרת יצוקה'' ואי אפשר בלי פרק הסיכומים.

אשכנזי שדיבר בועדת חוץ וביטחון על כך שדי בחודשיים-3 של חפיפה ושל הודעה מוקדמת על מינוי רמטכ"ל מספר כי ישנו שת"פ טוב בינו לבין מחליפו גלנט, ועל שאר פרק הסיכומים אומר אשכנזי שיש עוד זמן רב כדי לעבוד.