הרב אליהו: נקניקיות טריפה נמצאות בשוק

רבה הראשי של צפת חושף את הפרשה החדשה שמסעירה את עולם הכשרות בישראל, נקניקיות עטופות בעטיפות של בשר טריפה

בני טוקר , ה' בחשון תשע"א

הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו
פלאש 90

הרב שמואל אליהו

הרב שמואל אליהו. רבה הראשי של צפת מסביר ביומן ערוץ 7, את הפרשה החדשה שמסעירה את הציבור הדתי חרדי - שרוולי נקניקיות עשויים מעורות חזירים וטריפות. "כל נקניק מונח בתוך שרוול, חלק מהנקניקיות נמכרות עם השרוולים וחלק מקולפים לפני שמגיעים לצרכן, חלק מהשרוולים ראויים למאכל וחלק סינטטיים ואינם נאכלים. אני רוצה לדבר על אותם שרוולים שראויים למאכל, חלקם עשוים מעורות של בהמות וחיות, שפנים, חזירים ועכברים, העור של בהמה הוא מתיח וחזק ולכן משתמשים בעורות".

לדבריו יש מפעל גדול ביפן שם מיוצרים שרוולים שעשויים מעורות של נבילות וטריפות. "קוראים למפעל מפעל ניפי, והרבנות הראשית כבר קבעה שהשרוולים האלה הם מנבלות וטרפות ומבהמות טמאות, השרוולים של ניקי נאסרו, אבל למרות זאת יצרנים רבים בארץ קונים את השרוול מחברת ניפי".

הרב אליהו מספר על תביעה ייצוגית שהוגשה לאחרונה כנגד חברת זוגלובק, "לפני שבוע התפרסם שתבעו את חברת זוגלובק במאתיים מיליון ₪, בגלל שהם השתמשו בשרוולים של חברת ניפי, הם מכרו ואף אחד לא ידע שזה היה נקניק בתוך שרוול של בהמות וטרפות".

הוא מציין שיש פוסקים מעטים שמתירים לאכול שרוול כזה. "הרבנות הראשית לישראל מעולם לא אישרה את זה, והפוך מזה, היא דאגה להודיע שזה מנבלות וטרפות, אמנם יש פסק הלכה של הרב עמר שחושב שזה בסדר, אבל כל חברי המועצה לא אישרו את זה, כולם מסתמכים על כל הפוסקים, האגרות משה, המנחת יצחק הרב אלישיב שכולם לא אישרו את זה, מלבד הרב עובדיה יוסף, אני לא בא חלילה לחלוק על הרב עמר, אבל אני סבור שההיתר ניתן בטעות, אותם אלה שהתירו מסתמכים על זה שהמוצר מאבד את כל צורתו, אבל גם אם זו דעתם, זו דעת יחיד ואתה לא יכול לתת לאנשים לאכול מוצר שרוב הפוסקים חושבים שהוא עשוי מנבילות וטרפות".

הרב אליהו מציין שחברת זוגלובק מוכרת את אותם נקניקים בזכות ההכשר שניתן להם על ידי הרב רווח מהדרום שמסתמך על פסק ההלכה של הרב עמר, כנראה שלחברה משתלם לקנות מיפן כי הם משלמים פחות עשרים סנט לכל קילו, אני מקווה שאם הצרכנים יפסיקו לקנות את הנקניקים שלהם אז גם יבינו שזה לא כדאי להם".

הרב מציין את שמות החברות שבהם אין חשש: "נקניקים עם הכשר של הבד"ץ של העדה החרדית, הרב מחפוד, הרב ורנר, הם ללא חשש, נקניקים של חברת יחיעם, טיב טירת צבי, הוד חפר גם לא צריך לחשוש. אנחנו מדברים כאן לא רק על נקניקים אלא גם על פסטרמה אם היא הייתה בתוך שרוול ועל כל נקניק שהיה בתוך שרוול, צריך לחשוש, אני מקווה שהרבנות הראשית תפרסם בקרוב את הרשימה המסודרת ואם לא אז אנחנו נפרסם".