להקת "אשירה" במופע ייחודי לנשים בלבד

ההרכב הנשי של להקת "אשירה" נותן מענה לצורך הגדול של נשים להאזין למוסיקה נשית מקורית. מופע מקורי של רוק בלוז ועוד.

אורנית עצר , י' בחשון תשע"א

חברות הלהקה
חברות הלהקה

להקת "אשירה" המונה שש בנות ביקשה לתת אלטרנטיבה להרקדות ולמופעים לנשים בהם מככבים בני המין הגברי.

הלהקה החלה להתגבש לפני כחמש שנים מתוך המחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר אילן בה למדו יעל טייץ - חלילנית ופנינה ויטרוב - כנרת. הן שמו להן למטרה ליצור הרכב נשי שיהווה כאמור אלטרנטיבה.

חברות הלהקה מסבירות כי במוסדות דתיים רבים אשר בהם בנות בלבד מוזמנים לא אחת גברים לנגן באירועים השונים. הגברים מופרדים מקהל הנשים על ידי מחיצות או במקרים חריגים, על ידי קירות וחדרים נפרדים וכך אין אינטראקציה בין הנגנים לבין הקהל השומע או רוקד". בנוסף ביקשו מקימות הלהקה לסלול דרך לבנות דתיות לפתח את כשרונן בתחום האמנותי.

יעל ופנינה יצרו קשר עם ארז ברקאי, מורה במגמת המוסיקה בבי"ס ישורון בפתח תקווה אשר לימים הפך למפיק המוסיקלי של הלהקה, הוא שידך להן את לי-יה בגריש הגיטריסטית ומעין שויצר המתופפת שצירפה את ענבר פרסר הבסיסטית. כולן מקצועיות ולמדו אצל מיטב המורים בארץ. לזמרת הלהקה התקיימו אודישנים לא קלים בכלל שבסופם נבחרה ספיר גזבר ברוב קולות על מקצועיותה, וקולה הערב והמדויק.

הלהקה החלה להתפרסם בזכות הופעותיה באולפנות, מדרשות ואירועים שונים במסגרת השירות הלאומי. הופעותיה מורכבות מהרקדות, שירה בציבור, שירי ארץ ישראל ועיבודים מחודשים ומעניינים למלודיות ושירים שונים.

לאחר כשלוש שנים התחיל ההרכב ליצור חומרים מקוריים. את עיקר הלחנים הביאה עימה לי-יה בגריש בכישרון ובטעם רב. את העיבודים יצרו הנגניות בעבודה משותפת מפרה ומלמדת. הופעתה העצמאית הראשונה של הלהקה נערכה בפאב 'כנען' בסוכות שנת תשס"ח. להופעה זו הגיעו כ-300 בנות.

ביום חמישי הקרוב, תעלה להקת אשירה על הבימה ב'מרכז שמים', מרכז המאפשר יצירה נשית על גווניה, ותעלה מופע ייחודי שירתק כל קהל. ההרכב ינגן מוסיקה על גווניה השונים: נגיעות בלוז, אירי, רוק ואפילו מעט ראפ. חלק מהשירים מוכרים בעיבודים שונים וחלקם יהיו מוכרים לאחר ערב זה.

חברות הלהקה: ספיר גזבר (22) זמרת. לומדת מוסיקה במכללת לוינסקי. לי-יה בגריש (23) גיטריסטית. מורה למוסיקה במשרד החינוך. ענבר פרסר (24) בסיסטית. לומדת הנדסת חשמל באוני' בר אילן. מעין שויצר (24) מתופפת. לומדת פיזיותרפיה באוני' תל אביב. יעל טייץ (27) חלילנית. מטפלת במוסיקה ואם ליעקב. פנינה וינטרוב (25) כנרת. מטפלת במוסיקה ואם לרועי.