בתי חולים ללא תעודת כשרות

ד"ר בועז לב, משנה למנכ"ל משרד הבריאות, חשף בעת דיון וועדת העבודה בכנסת כי יש בתי חולים בארץ בהם ההשגחה על הכשרות לוקה בחסר.

חזקי ברוך , י' בחשון תשע"א

לא תמיד כשר.
לא תמיד כשר.

מדיון שהתקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בהצעת חוק ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) דנה היום בהצעת חוק של ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), לפיה בתי חולים יחויבו בכשרות. מהדיון עלה כי יש בתי חולים ללא תעודת כשרות ויש כאלה ללא משגיחי כשרות.

על פי הצעת החוק בבית חולים יהיה המזון כשר וינהגו בו לפי הנחיות המועצה הדתית (כמו שנהוג כיום בצה"ל). בית חולים בתחומי רשות ששיעור היהודים בה אינו עולה על 10% - רשאי שר הבריאות לקבוע תקנות לעניין כשרות המזון. השר רשאי לפטור בית חולים מעניין הכשרות, בהתחשב בטיפול הניתן בו, אוכלוסיית המטופלים בו, או מיקומו.

ח"כ אורלב אמר בדיון, "זה חלק מהיותנו מדינה יהודית. צריך שיהיה הסדר ממלכתי ומסודר לגבי הכשרות, לא רק לסמוך על רצון טוב". ח"כ חיים אמסלם (ש"ס) ציין "אני מעדיף שגם בתי חולים שיש בהם מיעוט יהודים יחויבו בכשרות".

ד"ר בועז לב, משנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר כי "מרבית בתי החולים בארץ נותנים אוכל כשר, עם זאת, יש בשוליים השגחה שלוקה בחסר".

הרב יניב כהן, מנהל המחלקה למוסדות ציבוריים ברבנות הראשית לישראל ציין כי "כיום רק לשלושה בתי חולים בארץ יש גם תעודות כשרות וגם משגיחים. יש לא מעט בתי חולים עם משגיחים, אבל ללא תעודה".

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), סיכם את הדיון ואמר כי "הוועדה דורשת מהדרגים המקצועיים להביא בפניה נתונים מדויקים על מצב כשרות האוכל בבתי החולים השונים לפני שנתקדם בחקיקה".