מההתנחלויות לעיר רואבי

הרשות הפלסטינית תולה תקוות רבות בעיר החדשה רואבי שתוקם באזור רמאללה. מעריכים, כי בעבודות ההקמה יועסקו העובדים בהתנחלויות.

דלית הלוי , ט"ו בחשון תשע"א

העיר רוואבי, מבט מעטרת
העיר רוואבי, מבט מעטרת
צילום: אורית פלינט

הממונה על הכלכלה הלאומית ברש"פ, חסן אבו לבדה, אמר בסוף השבוע כי הקמת העיר רואבי במחוז רמאללה היא הזדמנות טובה לקליטת עובדים פלסטינים המועסקים בהתנחלויות, והפרויקט יספק אלפי מקומות עבודה לעובדים במגזר הבניה ויפחית את ההסתמכות על ההתנחלויות.

הוא העריך, כי יווצרו שמונה עד עשרת אלפי מקומות עבודה חדשים בשלבי ההקמה השונים של העיר, ושלושת אלפי מקומות עבודה בתוך העיר עצמה לאחר השלמת הקמתה.

אבו לבדה ציין עוד, כי הקמת העיר רואבי תסייע לצמיחה של הכלכלה הפלסטינית ולצורך הפרויקט תינתן עדיפות לחברות פלסטיניות מקומיות. על דבריו של השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, בנוגע לחשיבות ההקפדה על איכות הסביבה בסלילת הכבישים לעיר, אמר אבו ליבדה כי ארדן מעלה אמתלות להביא לעצירת הפרויקט, שמשמעותו הכשלת הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. העיר רוואבי שתוקם במחוז רמאללה תשתרע על 6,300 דונם, יתגוררו בה כארבעים אלף איש. עלות הפרויקט כולו נאמדת ביותר משבע מאות מיליון דולר במימון של חברת אל-דיאר הקטרית ובביצועה של חברת נדל"ן "בייתי".

ובתוך כך, אגודת הצרכנים הפלסטינית בחברון מאשימה את השר אבו לבדה במעורבות בפרשת שחיתות חדשה, הקשורה למתן הקלות למספר סוחרים המבריחים סחורות המיוצרות בהתנחלויות לשווקים הפלסטיניים באיו"ש, בעוד הממשלה הפלסטינית פועלת להטיל חרם על סחורות אלה.

יו"ר האגודה, עזמי שיוח'י, טען כי הופסקו ההליכים נגד חברה פלסטינית שהעבירה מוצרי נייר לחברה ישראלית באזור התעשייה עטרות לצורך השלמת תהליך הייצור.