עשרים שנה לרצח הרב כהנא הי"ד

ח"י חשוון, יום רציחתו של הרב מאיר כהנא, יוקדש אצל תלמידיו ללימוד לזיכרו, ולאזכרה שתיערך בערב בירושלים במלון רמדה רנסנס.

, י"ח בחשון תשע"א

הרב כהנא הי"ד
הרב כהנא הי"ד
פלאש 90

תלמידיו של הרב מאיר כהנא יציינו היום (שלישי) 20 שנה להירצחו. אירועי הזיכרון יחלו הבוקר ביום לימוד בישיבת "הרעיון היהודי" בירושלים, שיוקדש לזכרו. בשעה 16:30 יעלו בני משפחתו ותלמידיו לקברו. לאחר מכן יערך כנס במלון רמדה רנסנס בשעה 18:30.

בתוך כך רוססו לפנות בוקר כתובות "כהנא צדק" ברחבי יפו. המשטרה פתחה בחקירה.

הרב מאיר כהנא, היה מנהיג פוליטי, חבר כנסת, ואיש ציבור במשך עשרות שנים. הרב מאיר כהנא נולד בכ"ח תמוז תרצ"ב בילדותו גדל באמריקה, היה פעיל בתנועת בית"ר וחבר בתנועת 'בני עקיבא', הוא למד בישיבת מיר והוסמך לרבנות, את פעילותו הציבורית החל כשהקים את 'הליגה להגנה יהודית' למען הקהילות היהודיות באמריקה נגד ארגונים אנטישמים שפעלו להכות יהודים ולהשפילם. פעולות הארגון סייעו להחזרת השקט והביטחון ליהודי המדינה.

לאחר מכן פעל למען יהודי רוסיה, נגד השלטונות הסוביטים שדיכאו כל פעילות יהודית ולא אפשרו ליהודים לצאת מהארץ. בזכות מחאותיו של הרב כהנא ואנשיו, נאלצו שלטונות רוסיה לשחרר חלק מאסירי ציון, ולאפשר למעט יהודים לצאת מרוסיה.

בשנת תשל"ד עלה לארץ, וכאן העלה לראשונה את בעיית  ערביי ישראל. הרב כהנא סבר שלא יכון דו קיום בין שתי האוכלוסיות היהודית והערבית. ויש לפעול לעידוד הגירה של האוכלוסיה הערבית.  

בשנת תשד"ם לאחר מספר ניסיונות להיכנס לכנסת שלא צלחו, הצליח להיכנס לכנסת עם 26 אלף קולות (כמעט 2 מנדטים). הרב כהנא בכנסת צבר פופולאריות בעם, והסקרים הראו לו עליה במספר המנדטים לקראת בחירות תשמ"ט, אך בד בבד נתקל בהתנגדות מצד מפלגות הכנסת מימין ומשמאל שפסלו את רשימתו מלרוץ בטענה כי הרשימה גזענית. במשך כל תקופתו כחבר כנסת, פעלו חברי הבית להצר צעדיו, רעיונותיו כנגד הערבים הוגדרו 'גזעניים' 'ומפלים', ואף כשנאם במליאת הכנסת להוציא חכי"ם בודדים יצאו כל חברי הבית במחאה מהאולם.

למרות פסילת רשימתו לכנסת הרב כהנא לא נטש את פעילותו הציבורית והמשיך בפעילות של הסברה, בהרצאות ושיעורים, וכתיבת ספרים ומאמרים למען הרעיונות שבהם האמין שהם תקוותו של עם ישראל. הוא התרכז יותר בישיבת 'הרעיון היהודי' שייסד קודם לכן,  ישיבה שמטרתה הייתה ללמוד על הרעיון היהודי השלם, ויחסה של תורה לסוגיות ציבוריות לאומיות, ולא רק לסוגיות הפרטיות האישיות שנלמדות בכל הישיבות.

בשנת תשנ"א בח"י חשוון בעת הרצאה בניו יורק וקריאתו ליהודי המדינה לעלות לארץ, נרצח בידי מתנקש ערבי מוסלמי.

רבבות אלפי ישראל השתתפו בהלוויתו בירושלים שיצאה מישיבתו 'הרעיון היהודי' להר המנוחות, והראשון לציון, הרב מרדכי אליהו זצ"ל קרא עליו את המספד של אבנר "ידיך לא אסורות ורגליך לא לנחושתים הוגשו בנפול לפני בני עוולה נפלת" הרב אליהו סיפר גם על מעשי החסד של הרב כהנא, פן שלא היה ידוע ברבים .

הרב כהנא, השאיר אחריו ספרים על הרעיון היהודי. כ"אור הרעיון' שמרכז נושאים של יחס התורה לעת שלום ועת מלחמה, נקמה ומוסר, גלות וגאולה, קבלת עול מלכות שמים ועוד. וכן כתב ספר 'פירוש המכבי' על ספרים בתורה ובנביאים. ספר 'לשיכים בעיניכם' שמסביר את עמדתו ביחס לערביי ישראל. ועוד.

לאחר הרצח המשיך בנו הרב בנימין כהנא שהתגורר בתפוח בדרכו, הוציא עלון שבועי שהפיץ את רעיונותיו, כעבור עשר שנים נרצחו הוא ואשתו בפיגוע ירי סמוך לעפרה.

תלמידיו ממשיכים עוד היום בפעולות לזיכרו, בהפצת רעיונותיו וספריו, וכיום אחד מתלמידיו, ד"ר מיכאל בן ארי, משמש כחבר כנסת.